Sol Parti’den Dünya Rojava Günü’ne destek

0
357

DAİŞ çetelerine karşı direnişin sembolü olan Kobanê için 1 Kasım 2014’te dünya genelinde yapılan dayanışmanın benzeri, bu yıl 2 Kasım’da Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı işgal saldırısına karşı organize ediliyor. “World Resistance Day for Rojava” (Rojava için Dünya Direniş Günü) 2 Kasım Cumartesi başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok merkezinde destek gösterileri düzenlenecek.

Özellikle Kürdistanlılar ve dostlarının yoğun yaşadığı Almanya’da gösterilerin görkemli geçmesi bekleniyor. Sadece kentlerde değil birçok Alman kasabasında kitlesel gösteriler için hazırlıklar yapılıyor. Almanya’nın muhalefet partilerinden Sol Parti ise yaptığı yazılı açıklamayla 2 Kasım’da yapılacak gösterilere tam destek verdiklerini bildirdi.

Sol Parti yönetimi adına yapılan açıklamada Berlin’de Cumartesi günü saat 13.00’te Alexanderplatz’daki Neptunbrunnen noktasından başlayacak kitlesel gösterinin masrafları için de 400 Euro yardımda bulundukları ifade edildi. Sol Parti aynı açıklamada Merkel hükümetinin Türk devletinin 9 Ekim’den bu yana sürdürdüğü işgal saldırısı karşısındaki tavrını da sert sözlerle eleştirdi.

“ALMANYA TÜRKİYE’NİN SUÇLARINA ORTAK”

Berlin yönetiminin yaklaşımını “utanmazca” şeklinde tanımlayan Sol Parti, Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Ankara ziyaretiyle Türkiye’nin işlediği suçlara ortak olduğunu belirtti. Angela Merkel’in başbakanlığındaki federal hükümetin Türkiye’nin saldırılarını açıklamalarla eleştirdiğini, ancak saldırıların son bulması için hiçbir pratik adımın atılmadığını ifade eden Sol Parti özetle şu taleplerde bulundu:

– Almanya uluslararası yasaların ihlali anlamına gelen bu işgalin son bulması için Türkiye’yi sert şekilde uyarmalı ve silah ihracatını durdurmalı.

– Alman vatandaşı DAİŞ üyeleri Almanya’ya getirilerek yargılanmalı.

– Türkiye’de iş yapan Alman şirketleri için verilen Hermes garantisi ile Ankara’nın AB üyeliği için verilen yardımlar son bulmalı.

– Kürt sembollerine yönelik sürdürülen kriminalize siyasetine son verilmeli. YPG/YPJ bayraklarının taşınmasına izin verilmeli, PKK yasağı kalkmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here