Soma aileleri: Adalet olmazsa Somalar da Şırnaklar da devam eder

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Soma Davası’nda verilen tahliye kararına tepki gösteren madenci aileleri, davanın görüldüğü saatte Şırnak’ta 7 işçinin yaşamını yitirdiği maden göçüğüne dikkat çekerek, ‘Şırnak’ta da sorumluların aynı’ olduğunu söyledi

Mezopotamya Ajansı’nın geçtiği habere göre, Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2015’te 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın 17 Ekim’de görülen duruşmasında vardiya amiri Mehmet Ali Günay Çelik tahliye edildi. Tahliye kararına madenci yakınları sert tepki gösterirken, duruşmanın görüldüğü saatlerde Şırnak kent merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan 1 No’lu Kömür Ocağı’nda meydana gelen göçükte 7 maden işçisi yaşamını yitirdi. Davada yaşananları değerlendiren Somalı madencilerin aileleri Şırnak’ta yaşanan göçüğün 301 işçinin yaşamını yitirmesine rağmen madenlerde halen denetimlerin yeterince yapılmamasına ve iş cinayetleri davasında yaşanan adaletsizliklerden kaynaklandığını söyledi.

Tahliye kararına tepki

Tahliye kararının mahkeme başkanı ve heyetinin değişmesi ile birlikte beklendiğini belirten madenci Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak, kararın sürpriz olmadığını söyledi. Yine de yeni heyetin ilk mahkemede böyle bir karar vermesinin risk olarak değerlendirildiğini belirten Çolak, mahkeme başkanının değiştirildiği ilk günden itibaren endişeleri olduğunu söyledi. Heyetin ilk duruşmalarında tahliye kararı vermelerinin davanın geleceği açısından önemli olduğunu kaydeden Çolak, “Başından beri mahkemelere güvenmek istedik. Ama ben güvenemiyorum” dedi. Ailelerin önceki heyetin vicdanla karar vereceğine inandıklarını belirten Çolak, dosyanın kapsamı ve başından bu yana takipçisi olması nedeniyle önceki heyetin vereceği kararın aileleri daha fazla memnun edeceğini söyledi.

‘Bu ülkede adalet yok’

Baba Çolak, Soma davasının yaşandığı gün Şırnak’ta 7 işçinin yaşamını yitirdiği maden göçüğüne de dikkat çekerek, Soma’da yaşananlardan sonra önlem alınmadığı için benzer durumların yaşanmaya devam ettiğini söyledi. Soma davasında adaletli bir karar çıkmadığı için benzer faciaların yaşandığını belirten Çolak, “Bu ülkede adalet yok. Sadece Soma’da değil. Ermenek için de aynısı geçerli. Şirvan için de, Aladağ’da kaçak köçek yurtlarda yanarak can veren bebeler için de, Ankara’da, Suruç’ta, sokak ortasında bir hafta bedeni yerde yatan Taybet Ana için de, bu ülkede adalet yok. Biz bunların hepsi için adalet istemeye devam edeceğiz. Biz bu davada tahliye çıktı diye peşini bırakacak değiliz. Bu mücadele sadece 301 madenci için değil Ermenek için, Şirvan için, daha dün Şırnak’ta kaçak maden ocağında yaşamını yitiren 7 madenci için, bu mücadele bir işçi daha ölmesin diyenlerin mücadelesi” diye konuştu.

‘Şırnak’ta da sorumlu aynı’

Türkiye’de adalet olmadığı gibi insanın değerinin de olmadığını tekrar eden Kaya, “her maden göçüğünde, her iş cinayetinde aynı şeylerin söylendiğini” kaydetti. Kendilerinin Soma Davası’na sahip çıkmalarının amacının kimseden intikam almak olmadığını belirten Kaya, “Ben oğlumun geri gelmeyeceğini biliyorum. Ama başka anaların çocukları ölmesin istiyorum” dedi. Şırnak’ta yaşanan facianın sorumlusunun da “Soma’da olduğu gibi daha fazla kazanmak için önlemleri almayanlar ve önlem almayanlara göz yumanlar olduğunu” belirten Kaya, “adalet gelmedikçe Soma faciası gibi faciaların, Şırnak’taki gibi göçüklerin yaşanmaya devam edeceğini” söyledi. Kaya, “beklentilerinin ölümlerin durdurulması için adımlar atılması olduğunu” kaydetti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR