‘Sünni NATO’ için Riyad’da

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İç siyasetteki azil tartışmalarını da dindirmek için dış politikada bazı adımlar atmak isteyen Trump, Suudi Arabistan öncülüğünde İran’a karşı kurulmakta olan NATO benzeri ‘Sünni Ordu’ projesini işlevselleştirmek için ilk ziyaretini Riyad’a yaptı

ABD Başkanı Donald Trump ilk yurtdışı ziyaretini Suudi Arabistan’a yaparak bir ilke daha imza attı. Obama’yı karşılamaya valiyi gönderen Kral Selman, bu kez kendisi havaalanına koştu. Trump, Suudi Kralı”ından nişan alıp 110 milyar dolarlık silah anlaşması yaptı.

Beklenmedik çıkışlar yapan, çılgınca denen kararlara imza atan, şimşeklerin odağında olan Rusya temsilcilerini Beyaz Saray’da ağırlayarak azil tartışmalarını ateşleyen ABD Başkanı Donald Trump, ilk yurt dışı gezisini Suudi Arabistan’a yaptı. İlk ziyaretini Kanada’ya yapan Obama döneminde Suudi Arabistan’ın 11 Eylül İkiz Kule saldırılarındaki rolü nedeniyle, kongreden yasa tasarısı çıkarılmıştı. Obama karşı çıksa da, Suudi Arabistan’a 11 Eylül saldırılarından dolayı dava açılmasına imkan tanıyan yasa tasarısı, ABD Senatosu’nun ardından Temsilciler Meclisi’nde onaylanınca ipler gerilmişti. Trump geldikten sonra İran’a karşı “tetikçi” rolü biçerek Suudi yönetimine sıcak mesajlar vermişti. Ortadoğu için “NATO benzeri” bir yapılanma arzusuyla İslam Ordusu projesine destek veren Trump, ilk dış ziyaretini yaptığı Riyad’a ulaşan Trump’ı Kral Selman havalimanında kırmızı halı sererek karşıladı. (Nisan 2016’da Riyad’da Obama’yı havaalanında Riyad Valisi Prens Faysal bin Bandar El Saud karşılamıştı) Trump’ın hedeflerinden biri, İran krizini tırmandırıp yüklüce silah satıp bütçesini de rahatlatmak.

55 ülke liderine hitap edecek

Seçim sürecinde Rusya etkisine dair iddiaları soruşturan FBI Direktörü James Comey’i kovmasının yol açtığı, “Adaleti mi engelliyor” sorularının artmasıyla zor günler geçiren Trump, ikili görüşme yaptıktan sonra Arap İslam Amerikan Zirvesi’ne katılacak. Trump; Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden oluşan Körfez ülkelerinin liderleriyle bir araya gelecek. Sonrasında da 55 Müslüman ülkeden devlet ve hükümet başkanları ile temsilcilere hitap edecek. Zirveye davetliler arasında Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (ICC) insanlığa karşı suç işlemekle suçlanan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir de vardı. Ancak katılmadı. Trump göreve geldiğinden sonra veliaht prens Muhammen bin Salman’ı Washington’da ağırlamış, İran’ı sıkıştıracak mesajlar vermişti. İran ile nükleer anlaşmaya karşı çıkan Trump’a gerekirse savaş desteği sözü vermişlerdi. Sünni Ordu projesine Türkiye de destek veriyor. Trump, Suudi Arabistan ziyaretinden sonra İsrail, Vatikan ve NATO zirvesi için Brüksel’e geçecek. Trump birkaç gün iç politika basıncından kurtulup nefes almak da istiyordu.

Büyük silah satışı

Trump, Suudi Arabistan’a 100 milyar dolarlık (360 milyar TL) silah satmaya hazırlanıyor. 1 Mayıs’ta Beyaz Saray’da Suudi bir heyeti kabul eden Trump’ın damadı Jared Kushner, radar sistemini de gündeme getirip bizzat Amerikan silah devi Lockheed Martin’in CEO’sunu arayarak “indirim yapılıp yapılmayacağını” sordu. New York Times’ın haberine göre, CEO Marillyn Hewson da “Bakacağım” dedi

 

RİYAD

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR