Sur ‘özyönetim’ davasında ceza yağdı

Post date:

Author:

Category:

Sur ilçesinde özyönetim ilanı açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle yargılanan ve aralarında Sur Belediye eşbaşkanları Seyid Narin ile Fatma Şık Barut’un da bulunduğu 4 kişiye 11’er yıl 3’er ay hapis verildi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2015 yılında özyönetim ilanı açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle Sur Belediye eşbaşkanları Seyid Narin, Fatma Şık Barut, DBP Sur İlçe Eşbaşkanı Ali Rıza Çiçekli ve Kadın Akademisi çalışanı Güneş Ölmez ile Hasan Irmak ve Mehmet Onaç hakkında “Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” suçlamasıyla açılan davanın karar duruşması görüldü. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar katılmazken, avukatları hazır bulundu. Yoklamanın ardından duruşma savcısı daha önce verdiği mütalaayı tekrar etti.

Davanın esası hakkında savunma yapan sanık avukatları, öz yönetim açıklamasını şiddet veya şiddet çağrısı içermediği, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğu, suçun yasal unsurları oluşmadığını belirterek, müvekkillerinin beraatını istedi.

Savunmaların ardından kısa bir ara veren mahkeme, Seyid Narin, Fatma Şık Barut, Ali Rıza Çiçekli ve Güneş Ölmez hakkında “Örgüt üyesi olma” gerekçesiyle 11’er yıl 3’er ay hapis cezası verdi. Mahkeme, ceza verdiği 4 kişi icin hükmen tutuklamalarına karar vererek haklarında yakalama kararı da çıkarıldı. Hasan Irmak ve Mehmet Onaç ise davadan beraat etti.

DAVA HAKKINDA

Açıklamaya katıldıkları için 23 Ağustos 2015’te tutuklanan Narin, Barut, Ölmez ve Çiçekli, 8 Mart 2016’da görülen davanın ilk duruşmasında tahliye edilmişti. İçişleri Bakanlığı, Narin ve Barut’u görevden uzaklaştırmış ardından yerlerine kayyum atamıştı. Duruşma savcısı, davanın esası hakkında verdiği mütalaada Kürt siyasetçilerin “Örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılmasını istemişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR