SUR YERLE BİR EDİLMEK İSTENİYOR

“Kamulaştırma kararı” adı altında el konulan Sur‘un havadan çekilen fotoğraflarla yıkımı gözler önüne sererken, yıkılmış evler, genişletilmiş caddeler ve sokaklar görülüyor. Okulların yıkıldığını ve yerlerine karakolların yapılacağını söyleyen Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Başkanı Deniz Akdemir, Sur’daki bu hukuksuzluğa karşı girişimlerde bulunacaklarını ve dava açacaklarını söyledi.

Diyarbakır’ın tarihi ilçesi Sur’a “kamulaştırma kararı” adı altında el konulurken, aylardır ilçedeki yıkımı çekilen fotoğraflar gözler önüne seriyor. Yukarıdan çekilen fotoğraflarla Sur’da büyük yıkım görülürken, caddeler ve sokakların da genişletildiği görülüyor. Sur’daki yıkımı ve okulların karakollara çevrildiği alanlar konusunda bilgi veren Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Başkanı Deniz Akdemir, yaptıkları çalışmaları konusunda bilgi verdi.
sur diyarbakır amed kamulaştırma

Akdemir, 5 gün önce uçaktan çektikleri bir fotoğrafta da yıkımın net bir şekilde göründüğünü dile getirdi. İl Koruma Kurulu’nun Sur’da 12 karakol yapımı için aldığı kararlar doğrusunda, fotoğraflara işlediklerini ve sonuçları ortaya koyduklarını söyledi.

Akdemir, “Bu bizim çektiğimiz görüntüde Sur’da yolların genişlediğini görüyoruz. 2014 yılındaki görüntü arasındaki farkı ve yıkımın ne kadar yoğun yaşandığını görmek mümkün. Gazi Caddesi’nden başlayıp Yenikapı‘ya kadar uzanan yolda Yenikapı tarafındaki sokakların oldukça genişletildiğini görüyoruz. Aynı zamanda Yıkıkkaya Sokağa doğru da bir yol açılmış. Gidiş-geliş iki aracın çok rahat gidip geleceği tarzda yollar açıldığı görünüyor. Tüm bunlar Koruma Amaçlı İmar Planı’na uymuyor. Bundan dolayı yargı sürecini başlatacağız. Hem kamulaştırma kararına olan itirazımız, hem de bu süreçte yaşanan Koruma Amaçlı İmar Planı’na aykırı yapılan işlemlerden dolayı yargı sürecini başlatacağız. Sur’da hukuksuzca yapılanların peşinde olacağız” dedi.

‘Sur’da geniş caddeler, sokaklar açılıyor’

İçkurşunlu Sokak ve Kurşunlu Cami’nin bulunduğu alan daha önce Süleyman Nazif İlköğretim Okulu Hasırlı Mahallesi’nde Mardinkapı İlkokulu, Cumhuriyet İlkokulu yıkılıp yerlerine karakolların yapılacağını tespit ettiklerini söyleyen Akdemir, ilçede çok ciddi bir yıkımın yaşandığı görüldüğünü söyledi. Sur’da 9 karakol için zaten Koruma Kurulu‘nun karar aldığını ifade eden Akdemir, Sur’da geniş caddeler, sokakların kesinlikle İmar Planı’na aykırı olduğunu dile getirdi.

‘Sur’daki kamulaştırma hukuka aykırı’

Sur’da kamulaştırma kararına karşı mülk sahiplerinin iptal davaları açacağı gibi, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak da dilekçeyle Danıştay’a dava açacaklarını dile getiren Akdemir, bu tarz bir kamulaştırma işlemi yapılmasının mümkün olmadığını bundan dolayı iptal kararı çıkabileceğini söyledi. Akdemir, “Bu karar mülkiyet hakkını kısıtlayamaz. Anayasa‘nın 35’inci maddesine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşme ve Cenevre Sözleşmesi’ne aykırıdır” dedi.
/DİHA

EN SON EKLENENLER