Sur’da yeryüzü sofası: Güzel günler için mücadeleye devam

Post date:

Author:

Category:

Sur’da bu akşamki yeryüzü sofrası HDP Bodrum İlçe örgütü tarafından Ali Paşa Mahallesi’nde kuruldu.

Diyarbakr’ın Sur ilçesindeki Alipaşa ve Lalebey mahallelerindeki yıkıma karşı halkla dayanışma amacıyla Sur’un Yıkımına Hayır Platformu öncülüğünde başlatılan yeryüzü sofrası bu akşam HDP Bodrum İlçe örgütü tarafından kuruldu. Yıkımın yapıldığı Alipaşa Mahallesi’ndeki Peynirciler Sokak’ta kurulan yeryüzü sofrasına HDP üyeleri, İstanbul Kent Savunması üyeleri, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp’in yanı sıra yüzlerce kişi katıldı.

Tarihi Sur sokaklarında kurulan sofralar elden ele dağıtılan yemeklerle donatıldı. Okunan ezanın ardından yurttaşlar iftarını açtı.

Sur halkı ile dayanışma için Diyarbakır’a gelen İstanbul Kent Savunması yazılı açıklama yaptı. Kent ve yaşam savunucuları olarak yoksullarının zorla tahliyelerle yerinden edilmelerine, yerleşim haklarının ellerinden alınmasına ve kültürel mirasa sahip çıkmak için burada olduklarını söyledi. Kentlerde yarım kalan dönüşümün imdadına savaş politikalarının yetiştiğine işaret eden Kent Savunması, 2009 ve 2012’de yapılamayan, şimdi savaş siyasetiyle hayata geçirilmeye istendiğine vurgu yaptı. Sur’daki Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde kalan halkın tüm baskılara direnerek tarihe not düştüğünü ifade eden Kent Savunması, “Birlikte güzel günler için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Yemekten sonra dengbejler stran söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR