Suriyeli mülteci: Halk YPG, YPJ’ye güveniyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ülkesindeki iç savaşı anlatan Suriyeli Feris Mişte, savaşta bomba, acının olduğunu, ekmek, suyun olmadığını belirterek, “Halk DAİŞ, Nusra, ÖSO’ya değil, YPG, YPJ’ye güveniyor. Çünkü YPG hiçbir ayrım yapmadan tüm halkları koruyor” dedi.

Suriye’de yaşanan iç savaşı anlatan Humuslu mülteci 30 yaşındaki Feris Mişte, 3 yıl önce Humus’ta rejim polisi iken kaçak yollarla Malatya’ya geldiğini, şimdi bir çiftlikle hayvan bakıcılığı yaptığını söyledi. Malatya’nın Aşağı Gölpınar mahallesinde bir çiftlikte çalışan Mişte, eşi ve iki çocuğu ile birlikte yaşıyor. Ülkelerindeki savaşın gittikçe karmaşık bir hal aldığını, öncesinde tüm halkların dost olduğunu ifade eden Mişte, şimdilerde her türlü çatışmanın yaşandığını, hem savaş hem de Esad’ın zulmüne daha fazla dayanamadıklarını ve ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

‘SAVAŞTA ACI VAR, EKMEK, SU YOK’

Humus’un Esad’ın elinde olduğunu söyleyen Mişte, “Esad bombalamadık yer bırakmadı. Ailem hala Suriye’de, çok akrabam öldü savaşta. Burada hayvanlarla ilgileniyorum. Suriye’de 6 yıllık polistim. Savaşın başlamasıyla birlikte kaçak bir şekilde buraya geldim. Artık savaşı istemiyoruz. Savaşta bomba var, acı var. Ekmek yok, su yok” diyerek bir an önce ülkesinde savaşın bitmesini ve topraklarına dönmek istediğini belirtti.

HALKLAR YPG’YE GÜVENİYOR

DAİŞ, El Nusra ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarının Suriye’deki halk tarafından kabul görmediğini, ancak YPG, YPJ’ye halkın güvendiğini belirten Mişte, YPG’nin Arap, Kürt, Türkmen ayrımı yapmadan tüm halkları korumak ve kurtarmak için mücadele ettiğini, ancak diğer güçlerin ülkelerini yakıp yıktığını söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR