‘Suudileri konuşmak gerekiyor’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Londra’da 7 kişinin hayatını kaybettiği ve 48 kişinin yaralandığı saldırıyı DAİŞ üstlendi. İngiltere Başbakanı Theresa May, “Artık yeter demenin zamanı geldi. Herkes gündelik yaşantısına her zamanki gibi devam etmeli, kurumlar işleyişini sürdürmeli. Ama aşırı uçlarla ve terörizmle mücadelede değişikliğe gitmeliyiz” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, Londra’daki saldırıya işaret ederek, “aşırıcılığı destekleyen” Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkeleriyle zorlu diyaloglara girilmesi gerektiğini söyledi. İngiltere’nin demokratik değerlerinin korunması gerektiğini vurgulayan Corbyn, “İslamofobi’ye ve bölünmeye direnmeliyiz. 8 Haziran’da oy kullanarak demokrasimizin güçlü olduğunu göstermeliyiz” dedi.

Önceliğinin halkın güvenliği olduğu ve bunun için gereken tüm önlemleri alacağının altını çizen Corbyn, “Halkı ucuza koruyamazsınız. Polis ve güvenlik görevlileri gereken kaynağı almalı… Daha fazla silahlı polisi de içeren 10 bin yeni polis memuru işe alacağız. Aynı zamanda bizim güvende tutulmamıza yardım edecek fazladan 1000 güvenlik servisi görevlisi istihdam edeceğiz” diye konuştu. Son anketler Corbyn’in, May’in Muhafazakar Parti’siyle arayı hızla kapattığını gösteriyor. Muhafazakarlara olan destek yüzde 45 olarak gözükürken, geçen haftaya göre 1 puan artış gösteren İşçi Partisi’ne desteğin ise, yüzde 34 olduğu açıklandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR