TİHV: 9 aylık hamile kadının gözaltında olması işkencedir

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yakınları ile birlikte İzmir’deki ev baskınlarında gözaltına alınan 9 aylık hamile Zara Koç’un serbest bırakılmasını isteyen TİHV Yönetim Kurulu üyesi Coşkun Üsterci, uygulamanın işkence olduğunu belirtti. Ağabey Davut Yağmur, “Hamile bir kadının gözaltında tutulması, sancıları olmasına rağmen hastaneye yatırılmaması bir zulümdür” diyerek tepki gösterdi.

İzmir’in Torbalı ve Selçuklu ilçelerinde 6 gün önce yapılan ev baskınlarında yakınları ile birlikte gözaltına alınan 9 aylık hamile Zara Koç, durumu ciddiyetini korumasına rağmen gözaltında tutulmaya devam ediliyor. Doğum sancıları olan Koç’un her an doğum yapma riski bulunuyor. Koç’un ağabeyi Davut Yağmur, gözaltında tutulan kardeşinden haber alamadıklarını ve durumundan endişe duyduklarını belirtti.

Koç’un dışarıda olan 3 çocuğunun sürekli annelerini sorduğunu ifade eden Yağmur, “Çocuklar şu an teyze ve dayılarının yanında kalıyor. Durumları çok perişan. Kardeşim hamile. Hamile bir kadının gözaltında tutulması, sancıları olmasına rağmen hastaneye yatırılmaması bir zulümdür. Bir bebek nasıl nezarette dünyaya gelsin” sözleriyle tepki gösterdi. Yetkililere çağrıda bulunan Yağmur, kardeşinin doğumunun hastanede gerçekleştirebilmesi için bir an önce ifadesinin alınıp serbest bırakılmasını gerektiğini söyledi.

TİHV: İŞKENCEDİR

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Yönetim Kurulu üyesi Coşkun Üsterci de, 9 aylık hamile bir kadının bu kadar uzun süre gözaltında kalmasının işkence olduğunu vurguladı. Yaşananların kabul edilemez olduğunu ifade eden Üsterci, bir an önce dosyadaki kısıtlamaların da kaldırılmasını istedi. Yetkilileri göreve çağıran Üsterci, “Başta yaşam hakkı olmak bütün temel hakları ihlal ediliyor. Bu örnekte bunu görüyoruz. Bu kadar uzun süreli gözaltı süresi işkenceye ortam ve zemin hazırlayan bir uygulamadır. Aslında kaldırılması gereken OHAL’in kendisidir. Bir an önce hamile bir annenin gözaltında sağlık ihtiyaçları hızlı bir şekilde karşılanmalıdır. Hamile bir kadın nereye kaçar? Nereye gider? Bunu düşünmek gerekir. Hamile bir annenin bu kadar uzun bir süre gözaltına alınması bir sorun. Herhangi bir durumda kadının doğum yapması durumunda sağlıklı bir ortamda doğum yapılması gerekir, bunun içinde hijyenik bir ortama ihtiyaç var” dedi.

‘ORTADA BİR SUÇ YOK SERBEST BIRAKIN’

Gözaltındaki Mariyet Çiçek’in eşi Ata Çiçek, evlerinin köpeklerle arandığını, evlerinin tarumar edildiğini söyledi. Baskının nedenini hala bilmediğini, evlerinde delil olarak bir şey alınmadığını dile getiren Çiçek, “3 Temmuz’dan beri ailemiz sebepsiz gözaltına alındı. Hepsinin çocukları var. Şu an gözaltında neler yaşıyorlar, durumları nasıl bir bilgimiz yok. Biz bir an önce gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istiyoruz. Çünkü ortada suç teşkil edecek bir durum da yok” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR