Trump’ın yasağına ‘süresiz durdurma’

Post date:

Author:

Category:

Array

ABD Başkanı Trump’ın ikinci seyahat yasağı kararnamesi mahkemelerden dönmeye devam ediyor. Hawaii eyaletindeki bir federal yargıç, yargı süreci sonuçlanana kadar daha önce verdiği yürütmeyi durdurma kararını süresiz uzattı

ABD Başkanı Donald Trump’ın ikinci seyahat yasağı kararnamesi için verilen yürütmeyi durdurma kararı süresiz olarak uzatıldı. ABD’nin Hawaii eyaletindeki bir federal yargıçın verdiği karar yargı süreci sonuçlanana kadar Trump’ın nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan 6 ülkeye getirdiği seyahat kısıtlamasını uygulayamayacağı anlamına geliyor. Yargıç Watson’ın kararını, ABD Adalet Bakanlığı yetkililerini ve Hawaii eyaleti avukatlarının savunmalarını dinledikten sonra aldığı açıklandı. Federal mahkemenin aldığı süresiz yürütmeyi durdurma kararına yapılacak olası bir temyiz başvurusunun, bir sonraki aşamada, 9. Temyiz Mahkemesine gidebileceği ifade ediliyor. ABD Başkanı Trump’ın bir önceki seyahat yasağına ilişkin mahkeme kararları da 9. Temyiz Mahkemesi’ne götürülmüş, “seyahat yasağının askıya alınması kararı” yasalara uygun bulunmuştu. Hawaii eyaleti, Trump’ın 6 Mart’ta yayınladığı ikinci kararnameyi, “eyaletin turizmine zarar verdiği ve yabancı öğrenciler ile çalışanların seyahatine engel teşkil ettiği” gerekçesiyle dava etmişti.

Mahkemelerden üst üste ret

Trump’ın göreve resmen başladıktan sonra Ocak ayında yayınladığı ilk kararname, tartışma ve protestolara neden olmuş, sonrasında Seattle’daki bir federal mahkeme tarafından yürürlüğü durdurmuştu. Donald Trump’ın yayınladığı ikinci seyahat yasağı kararnamesi ile ilgili Maryland eyaletindeki bir yargıç da “kısmi durdurma” kararı vermişti. ABD Başkanı Trump, seyahat yasağı kararnamesi ile ilgili verilen mahkeme kararlarını, “eşi görülmemiş hukuki yetki aşımı” olarak tanımlamış, davayı gittiği yere kadar götüreceğini söylemişti. 16 Mart’ta yürürlüğe giren başkanlık emri, İran Suriye, Somali, Sudan ve Yemen vatandaşlarına 90 günlük seyahat yasağı koyarken, tüm mültecilerin ülkeye girişine de 120 gün yasak öngörüyordu.

Trump kızını danışman yaptı

ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı İvanka Trump, Beyaz Saray’ın resmi görevlileri arasında katıldı. Çarşamba günü atamayla ilgili açıklama yapan İvanka Trump, “Başkan’a danışmanlık yapacak olmamı tereddütle karşılayanların olduğunu gördüm. Bu görevi maddi karşılık olmadan yerine getireceğim ve bütün devlet görevlileri gibi ben de etik kurallara uyacağım” dedi. İvanka’nın eşi Jared Kushner de Donald Trump’un Beyaz Saray danışmanı olarak görev yapıyor. 35 yaşındaki İvanka’nın babasına danışmanlık yapacak olması alışılagelmiş bir uygulama değil.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR