Tuncel ile Kışanak’ın duruşması başladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın toplam 385 yıl hapisle yargılandığı davanın duruşması Malatya’da başladı.

Yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in tutuklu yargılandığı ve “güvenlik” gerekçesiyle Malatya’da görülen davanın 2’nci duruşması Malatya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp, Dilek Öcalan, DBP Kadın Meclis Sözcüsü Hacer Özdemir, HDP, DBP, HDK ve Tevgêra Jinên Azad (TJA) üyesi çok sayıda kişi de duruşmayı izliyor.

Mahkemeye katılmak için adliyeye gelenler polislerce tek tek fotoğrafları çekilerek, kamera kaydına alması dikkat çekti. Saat 14.00’de başlaması gereken duruşma 1 saat geç başlarken, salonun küçük olduğu ileri sürülerek katılımcıların büyük bir bölümü içeri alınmazken, içeri girebilen katılımcılar da yerde oturmak zorunda kaldı. Duruşmada çok sayıda avukat da hazır bulundu.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, Kocaeli Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Kışanak SEGBİS’e katılmazken, Tuncel ise İstanbul Silivri Cezaevi’nden SEGBİS üzerinden duruşmaya katıldı. Duruşma Tuncel’in savunması ile başlayacak.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Kışanak için “örgüt kurmak ve yönetmek”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak” ve 41 kez “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla 240 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.

Tuncel hakkında ise, “örgüte üye olmak” ve “örgütü propagandası yapmak” suçlarından 145 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR