Turgut Öker: Eliniz kanda da olsa sandığa gidin

Post date:

Author:

Category:

Referandumla ilgili sorularımızı yanıtlayan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker, “Referandumda evet çıkarsa Aleviler için felaket olur. Aleviler yurtlarını terkederler” dedi. Öker, “Eliniz kanda da olsa sandığa gidin oy kullanın” çağrısında bulundu. 

Başkanlığı ve rejim değişikliğini öngören referandum seçimine saatler kaldı. 16 Nisan sabahı yurttaşlar, anayasa değişikliği için evet ya da hayır oyu kullanacak.

“SİYASAL İSLAM EGEMEN OLURSA ALEVİ GÖÇÜ YAŞANIR”

Referanduma ilişkin PİRHA’ya konuşan  Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker, “Referandum sonucu evet çıkarsa ben ciddi bir Alevi düşüşünün olacağını, Alevlerin siyasal islamın egemen olduğu bir coğrafyada yaşayamaz. Dolayısıyla insanlar yerlerini yurtlarını terk ederek mutlu olabilecekleri yerlere göç ederler” dedi.

“BU BİZİM İÇİN FELAKET OLUR”

19 78’den bu yana binlerce Alevinin yurtdışına kaçtığını belirten Öker, “Bu bizim için felaket olacaktır. O yüzden bütün gücümüzle Avrupa’da da burada da “HAYIR” çıkması için elimizden geleni yapacağız. ‘Eliniz kanda da olsa sandığa gidin oy kullanın’ mesajı veriyoruz” diye konuştu.

“AVRUPA’YA KAÇMIŞ İRANLILARI BİR DİNLESELER…”

Avrupa’da referanduma katılım oranının düşük olduğunu söyleyen AABK Onursal Başkanı Turgut Öker, şunları dile getirdi:

“Az olan kitle umarız karşı cephenin katılımıdır. Bugüne kadar birlikte mücadele yürüten demokrasi güçleri elinden geleni yapmıştır ve Avrupa’da bu kez hayır önde çıkar, diye temenni ediyorum. Türkiye’de arkadaşlar hala göremiyor ama 78’den sonra Avrupa’ya kaçmış İranlıların yaşadıklarını bir dinleseler bunun sıradan, hukukla, yasayla ilintili olmayan adım adım Ortaçağa giriş olduğunu somut görürler. Bu kökten bir değişim olacaktır.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR