Türkiye reddetmişti ama İsviçre belgeledi: Beyaz fosfor kullanıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye dönük işgal saldırılarında yasaklı kimyasal silahların kullanıldığına dönük tartışmalar devam ediyor. Rojava Savunma İnisiyatifi tarafından İsviçre merkezli Wessling Araştırma Enstitüsü’nde yaptırılan laboratuvar incelemesi sonucunda Türk devletinin işgal saldırıları sürecinde yasaklı beyaz fosfor kullandığı belgelendi.

BEYAZ FOSFOR KULLANILDIĞI BELGELENDİ

Wessling Araştırma Enstitüsü, yaralı bir QSD’li savaşçıdan alınan parçanın laboratuvar incelenmesi sonucu 4 sayfalık bir rapor hazırladı. İnceleme sonucunda hazırlanan raporun amacı şu şekilde belirtildi: “Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kuzey Doğu Suriye’de yürüttüğü savaşta kimyasal silah (örneğin fosforlu reaktifler) kullanıp kullanmadığını değerlendirmektir. Bu amaçla, kimyasal reaktiflere maruz kalan yaralı bir savaşçıdan alınan numune fosfor içeriği acısından analiz edilmiştir.”

Raporda devamla yapılan inceleme sonuncunda “Analizi yapılan örnekte, normal bir insanda bulunması gereken fosfordan daha yüksek miktarda fosfor ortaya çıkmıştır. Örnekte, bulunan önemli ölçüde yüksek miktardaki fosforun yanı sıra yaralanma tipi (kimyasal yanıklar) beyaz fosfor kullanıldığını gösterir” denildi.

DR. MANSOURAN: İKNA EDİCİ DELİLLERİMİZ VAR

Konuyu yakından takip eden İran asıllı İsveçli Doktor Abbas Mansouran, ANF’ye konuştu. İşgal saldırıları döneminde Kuzey Doğu Suriye’ye giderek yaralanan savaşçıları ve sivilleri tedavi eden Doktor Mansouran, yapılan araştırmalar sonucunda Türk devletinin işgal saldırıları döneminde beyaz fosfor ve kimyasal madde içeren bombalar kullandığını söyledi.

Türk devletinin kullandığı yasaklı silahlardan kaynaklı çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiğini ve yüzlercesinin ağır bir şekilde yaralandığını dile getiren Doktor Mansouran, “Yaralılardan aldığımız bazı numuneleri Avrupa’daki yetkili laboratuvarlarda inceletmeyi başardık. İsviçre merkezli laboratuvar raporu, semptomlar ve kimyasal bombalar arasında korelasyon olduğunu doğruladı. Türk devleti ne kadar bu durumu reddetse de artık bu noktada uluslararası toplumu ikna edici delillerimiz var” dedi.

RAPORLAR OPCW VE BM’YE VERİLDİ

Dr. Mansouran, hem Türk devletinin yasaklı beyaz fosfor kullanımını belgeleyen laboratuvar raporlarını hem de bölgede araştırma yapan Rojava Savunma İnisiyatifi tarafından hazırlanan raporun, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) ve BM’nin yetkili kuruluşlarına verdiklerini söyledi.

‘FAİLLER YARGILANMALI’

Türk devletinin yasaklı silahları özellikle Serekaniyê ve Gri Spi’de kullandığını belirten Dr. Mansouran, uluslararası toplumun buna karşı sessiz kalmaması gerektiğini vurguladı. Beyaz fosfor ve diğer kimyasal içerikli bombaların sivillere karşı kullanılmasının uluslararası hukuku ve yasaları ciddi ihlali anlamına geldiğinin altınız çizen Dr. Mansouran, “Başta BM, Uluslararası Adalet Divanı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi olmak üzere bütün yetkili kurum ve kuruluşlar bu noktada harekete geçmeli. Failler uluslararası mahkemelerde yargılanmalı” dedi.

TÜRKİYE REDDETMİŞTİ

Türk devletinin kimyasal silah kullandığına dönük ciddi iddiaları, Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar, “Türk Silahlı Kuvvetlerin envanterinde kimyasal silah olmadığını herkes tarafından bilinen bir gerçek” diyerek reddetmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR