‘Türkiye’den iltica başvuruları tek tek incelenmeli’

Post date:

Author:

Category:

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizire, Türkiye’den artan iltica taleplerinin diğer ülkelerden yapılan başvurularda olduğu gibi tek tek incelenmesi gerektiğini kaydetti. Bakan de Maizire Türkiye’den iltica başvurusu yapan bilim insanlarına da iltica başvurusu yapmak yerine oturum müsadesi için başvurmalarını önerdi.

Alman kamu televizyonu ARD’nin “Bericht aus Berlin” programında konuşan de Maizire,Türkiye’den iltica başvurusu yapanlara açık çek veremeyeceklerini kaydetti. Deutche Welle’nin haberine göre, bakan de Maizire, son dönemde Türkiye’den artan iltica taleplerinin diğer ülkelerden yapılan başvurularda olduğu gibi tek tek incelenmesi gerektiğini kaydetti.

İçişleri Bakanı, başvuruların incelenme sürecinde hukuk devleti ilkelerine bağlı kalınması gerektiğini belirterek karar vericiler üzerinde siyasi bir etki oluşturulmaması gerektiğine dikkat çekti.

İçişleri Bakanı de Maizire, Almanya’ya gelmeye çalışan bilim insanları için iltica başvurusu yerine oturum izni almaya çalışmalarının daha iyi bir yol olacağını ifade etti.

İLTİCA EDENLERİN SAYISINDA ARTIŞ  

 Şubat ayında Sol Parti Federal Meclis Grubu’nun hükümete yönelttiği soru önergesine federal hükümetin verdiği yanıtta, geçen yılın Ağustos ayından Ocak ayının sonuna kadar 3 bin 100 kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının iltica müracaatında bulunduğu belirtildi.

Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurusunda bulunan diplomat ve askeri personel sayısında da artış bulunuyor. Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’ne yapılan 262 başvuru bulunduğu belirtilirken, henüz söz konusu başvuruların hiç birinin sonuçlanmadığı kaydedildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR