Tutsaklar hak gaspını çizdi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP’nin cezaevlerindeki hak gaspları artarak sürerken, Bolu F Tipi’nde bir tutsak, ‘hak gaspları broşürü’ hazırladı. Sohbet, telefon ve tencere yasağını mizahla anlatan tutsaklar, broşürü Meclis’e gönderdi

AKP hükümetinin cezaevlerindeki işkence ve hak gaspları uygulamaları yok artık dedirtirken, tutsakların bu uygulamalara karşı mücadelesi de sürüyor. Tutsaklar, keyfi uygulamaları mizahla anlatan bir broşür hazırladı. Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, Bolu F Tipi Cezaevi’nde yatan bir tutsak yaşadıkları “hak gaspı ve keyfi uygulamaları” broşür haline getirdi. El yazısıyla hazırlanan 16 sayfalık broşürde hem yazıyla hem de karikatürle yaşadıkları sorunları mizahla anlatan tutsak, “Birçok hapishaneden hak gaspı ve keyfi uygulama haberi alıyorsunuz ama Bolu’nun kendine has, orijinal buluşları var” diyor. Tutsaklar HDP’ye sorunları Meclis’e taşıma talebinde bulunurken, broşürde yaşanan sorunlar ve sorunları anlatan karikatürler şöyle:
F tiplerinde 10 kişiyle haftada 10 saat sohbet hakkı getirildi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de haftalık 6 saat sohbet hakkı, 1.5 saat de spor hakkı kullandırıldığını açıkladı. Ancak bırakın haftada 6 saati, ayda 6 saat sohbete çıkmak bile bir hayal.
Sadece cezaevindeki arkadaşlarımızla değil ailelerimizle de görüştürülmüyoruz. 10 dakika telefon hakkımız tekmil dayatmalarıyla engelleniyor. İdare kontrolünde UYAP’a kayıtlı telefonu başımızda görevli bir memur aracılığıyla arıyoruz. Üstelik görüşme de kayıt altına alınıyor. Adımı soyadımı söylüyorum. Sonra gardiyanın gözetiminde çevirdiğim numarayı tekrar edeceğim. Sonra ailem de adını soyadını ve kendi numarasını tekrar edecek. Böylece karşılıklı asker gibi tekmil vereceğiz. Bu uygulama Bolu F Tipi’ne özgü. Bolu idaresi bizi böyle ıslah edecek.
Birçok hapishaneden birçok hak gaspı ve keyfi uygulama haberi alıyorsunuz, eminiz. Ama Bolu’nun da kendine has, orijinal buluşları var. Bolu F Tipi Hapishanesi idaresi, yemek almak için kullanılan metal tencereleri toplattı. Gerekçe, ‘amaç dışı’ kullanım. F Tipi açıldığından bu yana kullanılan tencereler bir anda tehlikeli oldu. Ortada bir para kazanma arzusu var. İdare anons yaptı, tencereler yerine kantinden saklama kabı satılacağını ilan etti. Yani metal kapları topluyorlar, bizi yemek almak için kap almaya zorluyorlar. Bir yandan da plastik kaplar sağlıksız. Uzun vadede kanser dahil birçok hastalığa neden olacaktır. Kısaca bu girişimle hem bizden para kazanacaklar hem de hasta edecekler ya da aç kalacağız. Sizce de ‘özgün’ değil mi?

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR