TV 10 eyleminde Ortanca katliamı kınandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TV 10 çalışanları, televizyonlarının açılması talebiyle başlattıkları eylemlerinin 36’ncı haftasında 51 yıl önce Muğla’nın Ortanca ilçesinde yaşanan Alevi katliamına dikkat çekti.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan TV 10 çalışanları, televizyonlarının açılması talebiyle 36’ncı defa Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Cumartesi İnsanları, Alevi kurumları HDP ve çok sayıda kurumun destek verdiği eylemde, “Alevilerin sesi TV 10 susturulamaz” pankartı açılırken, “Özgür basın susturulamaz”, “Hakikatin sesi TV 10 susturulamaz” dövizleri taşındı.

TV 10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin, 51 yıl önce Muğla’nın Ortanca ilçesinde yaşanan Alevi katliamını yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, bu katliamın çok fazla bilinmediğini dile getirdi. Büyükşahin, Ortanca’daki Alevi katliamına dair devletin bugüne kadar herhangi bir açıklama yapmadığını ve yargı sürecini de işletmediğini dile getirerek, dönemin karanlıkta kalmış Alevi katliamlarından birisi olduğunu söyledi.

‘UNUTMAYACAĞIZ’

Katliamda yaşamını yitirenlerini unutmayacaklarını söyleyen Büyükşahin, katliamın hesabını soracaklarını kaydetti. Büyükşahin, Ortanca’daki Alevi katliamına zemin hazırlayan gelişmelere benzerinin günümüzde de yaşandığını dile getirdi.

Eylem, Alevi sanatçılar Pınar Aydınlar ile Mehmet Ekinci’nin deyişleriyle ile son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR