‘Tv10 ve Yol Tv için mücadele ortaklaştırılmalı’

0
163

PİRHA’ya konuşan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker, Tv10 ve Yol Tv’nin kapatılmasına tepki göstererek, mücadelenin ortaklaştırılması gerektiğini kaydetti.
Öker, Tv10 ve Yol Tv’nin kapatılmasının, ABF Örgütleme Genel Sekreteri ve Sultangazi Pirsultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş’ın gözaltına alınmasının birbiriyle bağlantılı olduğuna da işaret etti.

Tv10 ve Yol Tv gibi kanalların özgürlük ve demokrasi mücadelesi verenlere ekranlarını açtığını hatırlatan Öker, iktidarın bu nedenle halk kitlelerine gerçekleri aktaran kanalları ortadan kaldırdığını vurguladı.

“GÖZALTI VE KANALLARIN KAPATILMASI BAĞLANTILI”

Öker konuşmasında şunları vurguladı:

“Kendi egemenliklerini, kendi diktatörlüklerini ilan etmeleri açısından bu yürütülen mücadeleyi halk kitlelerine aktaran kanalların ortadan kaldırılması gerekiyordu. Bu açıdan da hem pratikte bu mücadeleyi yürüten insanları tutukluyorlar, hem de bu yürütülen mücadeleyi geniş halk yığınlarına aktaran ve bu mücadeleye hizmet eden kanalları kapatıyorlar. Bu anlamda da Zeynal Odabaş’ın gözaltına alınmasıyla kanallarımızın kapatılmasıyla da ortak bir yön var.”

 “KARARLI MÜCADELE GEREKİYOR”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker, Alevi toplumunun ve demokrasi güçlerinin büyük bir fedakarlıkla, büyük bir dayanışmayla ortaya çıkardıkları televizyon kanallarının tekrar yayın hayatını sürdürmesi için kararlıkla mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“TEK TEK MÜCADELEYLE SONUÇ  ALINAMAZ”   

Kapatılan televizyon kanalları için tek tek mücadele etmekle sonuç alınamayacağını belirten Öker, “Bu süreç içerinde kapatılan televizyonların varlığından yana olan, hizmetinden yana olan güçlerin bir araya gelerek, basın özgürlüğü mücadelesini birlikte yürütmesi gerekiyor” dedi.

TV10 ve Yol Tv gibi kapatılan kanalların birlikte hareket edip bu mücadeleyi birleştirmek gerektiğinin altını çizen Öker,  “Kurtuluşumuz ortak olduğuna göre, yürüttüğümüz mücadelenin de ortaklaştırılması gerekir. Yol Tv, Avrupa’da yayın yaparken de TV10, Hayat TV ve İMC Tv gibi kanalların bütün olanaklarla yanlarında olduk. Bu açıdan bu kapatılan televizyonların yeniden açılması için ortak mücadele vermekte fayda var diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Nilgün METE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here