Üçlü söz düellosu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İran’ın Suriye, Irak, Lübnan ve Yemen’de etkisini arttırması ve üçlü Soçi Zirvesi sonrası İsrail-Suudi cephesi ile İran arasında söz düellosu alevlendi. Pasdaran Komutanı İsrail’i yok etmekle tehdit ederken, Netanyahu sert çıktı. Suudiler Hamaney’e ‘Hitler’ benzetmesi yaptı

Rusya Federasyonu’na bağlı Karadeniz kıyısındaki Soçi’de Rusya, Türkiye ve İran liderleri arasındaki üçlü zirve İsrail’i tedirgin ederken, İran Devrim Muhafızları (Pasdaran) Komutanı Muhammed Ali Caferi, yeni bir savaşta “İsrail’in yok edileceğini” söyledi. Netanyahu, İran’ın nükleer silah edinmesine ve Suriye’de konuşlanmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Pasdaran Muhammed Ali Caferi, yaptığı açıklamada bölgede yeni bir olası savaşın “İsrail’in yok edilmesi” ile sonuçlanacağını söyledi. Caferi, böyle bir durumda Hamas ile Lübnan Hizbullah’ının İsrail’e karşı “direniş cephesi” ile birlikte hareket edeceğini vurguladı. Caferi, gönüllü Besic milisinin katıldığı etkinlikte yaptığı açıklamada, bölgede olası bir yeni savaşın “İsrail’in yok oluşu” ile sonuçlanacağını savundu. Caferi “Bugün yeni bir savaşın İsrail’in yok edilmesi ile sonuçlanacağını söylemek kanıtlanmış bir iddia” ifadelerini kullandı. 2008’de Hamas ile İsrail arasındaki savaş ile 2006’daki Hizbullah ile İsrail arasındaki savaşa atıf yapan Caferi, “Artık büyük direniş cephesi oluşturuldu. Bu iddia da kanıtlandı” diyen İran Devrim Muhafızları komutanı Caferi, “Direniş cephesinin kaderi birbirine bağlı ve hepsi birleşmiş halde. Eğer İsrail onun bir parçasına saldırırsa, diğer parçası yardıma gelir” dedi.

Netanyahu: İzin vermeyeceğiz

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da, İran’ın nükleer silah edinmesine ve Suriye’de konuşlanmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Netanyahu, “İran güçlerinin sınırımıza yakın bir yere veya Suriye’nin herhangi bir yerine konuşlanmasına da izin vermeyeceğiz” dedi. Netanyahu, perde arkasından Arap ülkeleriyle yürüttükleri işbirliğinin verimli olduğunu vurguladı. Netanyahu bu ilişkilerin daha da gelişerek, barış çerçevesini genişletecek meyveler vereceğine inandığının altını çizdi. Suudi Arabistan ve İsrail’in Lübnan Başbakanı Saad el Hariri’nin istifa ettiğini açıklaması sonrası Lübnan’a müdahale edeceği senaryoları gündeme gelmişti.
Bu kriz sürerken İran ve Rusya’nın 22 Kasım’da Soçi’deki liderler zirvesinde Türkiye ile de anlaşması İsrail’in ve Suudi Arabistan’ın tedirginliğini artırdı.

Selman: Hamaney yeni Hitler

Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman, İran’ı Nazi Almanya’sına benzetti. İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney için “yeni Hitler” ifadesini kullandı. New York Times’a konuşan Selman, Hamaney hakkında “İran’ın dini lideri Ortadoğu’nun yeni Hitler’i. Ama biz Avrupa’dan, düşman karşısında ödün vererek geri çekilmenin işe yaramadığını öğrendik. İran’ın yeni Hitler’inin Avrupa’da yaşananları Ortadoğu’da tekrarlamasını istemiyoruz” dedi. Bir süre önce “Ilımlı İslam’a dönüyoruz” ifadeleriyle gündeme gelen 32 yaşındaki Prens Selman, bir süredir Prenslere ve etrafındaki partonlara gözaltı operasyonları yaptırıyordu. Muhammed bin Selman’ın röportajdaki bir diğer önemli gündem maddesi de, ülkede devam eden yolsuzluk operasyonlarıydı. Prens, gözaltına alınanların belgeleri gördüklerinde yüzde 95’inin bir anlaşma yapmayı kabul ettiğini vurguladı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR