EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Qoser’de bir araca saldırı: 2 ölü 2 yaralı

Qoser’de seyir halindeki bir araca gerçekleştirilen silahlı saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı Mêrdîn’in Qoser (Kızıltepe) ilçesinde Eski Hastane Caddesi üzerinde seyir...

Selde can kaybı 20’ye yükseldi

Depremin ardından sel felaketinin vurduğu Semsûr’da kaybolan 1,5 yaşındaki Zeynep Zümra Tekdal’ın cansız bedenine ulaşıldı. Selde toplam can kaybı 20’ya yükseldi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,...

Hamdullah Bayram 4 gündür gözaltında

Emniyette susma hakkını kullanan gazetemiz çalışanı Hamdullah Bayram’ın savcılığa sevk edilmesi bekleniyor Mezopotamya Ajansı (MA) ve JINNEWS muhabiri 11 kişiyle birlikte hakkında soruşturma yürütülen ve...

Depremin üstünden günler geçti: Enkaz altlarından cansız bedenler çıkarılıyor

Semsûr’da enkaz altından 44 gün sonra bir yurttaşın cansız bedeni çıkarıldı. Bunu görüntülemek isteyen halka engel olmak isteyen askere yurttaşlar tepki gösterdi Mereş merkezli depremlerin...

1992 Newrozu’nda katledilenler anıldı

Nisêbîn’de 1992 Newrozu’nda katledilenler Pire Şehida üzerinden Çağ Çağ Deresi’ne bırakılan karanfillerle anıldı Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde 1992 Newrozu kutlamalarının ardından katledilenler anıldı. Barış Anneleri...

Cîzir’de Newroz hazırlıkları tamamlandı

Cîzir’de yarın gerçekleştirilecek olan Newroz kutlaması için hazırlıklar tamamlandı Şirnex’in Cizîr (Cizre) ilçesinde yarın saat 10.00’da Newroz alanında “Her der Newroz, her dem azadî” ve...

Uluslararası Delegasyon deklarasyon metni açıkladı

Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon, Taksim’de gerçekleştirilen forumun ardından ortak deklarasyon metni açıkladı

Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’un açıkladığı deklarasyonda, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 24 yıldır işkencelerin muhatabı durumunda olduğu belirtilerek, İmralı sisteminin tümden lağvedilmesi çağrısı yapıldı.

Siyasetçi, aydın, yazar, hukukçu ve gazetecilerin aralarında bulunduğu 7 ülkeden 36 kişiden oluşan Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon, Amed, İstanbul ve Ankara’da 3 gün süren ziyaret ve temasların ardından İstanbul’da Tecride Karşı Uluslararası Forum düzenledi.

Delegasyon Taksim’de bulunan bir otelde forum düzenledi.

Toplantıda yapılan konuşmaların ardından basına kapalı devam eden forumda, İmralı tecrit sistemine karşı mücadele, hasta tutukluların ölüme terk edilmesi, buna karşı başlatılan Adalet Nöbeti eylemleri ile ilgili görüş ve öneriler sunuldu. Uluslararası delegasyon üyelerinin 3 gün süren izlenimlerini aktardığı forumda, katılımcılar da mücadelenin uluslararası arenaya taşınması yönünde öneri ve taleplerde bulundu.

Yürütülen tartışmaların ardından Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon, ortak deklarasyon metni açıkladı.

Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Raziye Öztürk’ün açıkladığı deklarasyonda, delegasyonun 3 gün süren temaslarında hukuk örgütleri, insan hakları alanında çalışan sivil toplum örgütleri, barolar, siyasi partiler, Abdullah Öcalan ile İmralı’da bulunan diğer tutukluların aileleriyle yapılan görüşmeler sonucunda İmralı tecrit sistemi ve 23 aydır kesintisiz sürdürülen haber alamama haline dair kapsamlı gözlemlere ulaştığı belirtildi. 3 gün süren temasların ardından gerçekleştirilen forumda açık tartışmaların yürütüldüğü aktarılan deklarasyonda, şu tespit ve öneriler sıralandı:

* İmralı’da seyreden uygulamalar tecrit durumunu aşmış olup mutlak iletişimsizlik noktasına varmıştır. Bu halin kendisi meseleyi salt bir hukuk sorunu değil, aynı zamanda politik bir sorun olarak tariflemeyi zorunlu kılmaktadır.

* İmralı merkezli Kürt sorunu okumaları yapılmadan ve sorunun boyutlarıyla siyasal, toplumsal olarak yüzleşip taraf olmadan demokratik kamuoyu da tecridin sorumluluğundan kurtulamayacaktır.

* Tecrit altına alınan sadece Sayın Öcalan ve siyasi mahpuslar değil, bütün toplumsal muhalefettir. Hayatlarımız bir bütün olarak sömürü düzeninin sahipleri tarafından kuşatma altına alınmıştır. Bu kuşatmadan çıkmak ancak ortak hukuki, politik ve toplumsal mücadeleyle mümkündür.

* Hukuksal tüm hakların askıya alındığı İmralı Adası’ndaki mahpuslara dönük hukuki faaliyetler yürüten avukatların ve insan hakları savunucularının çalışmalarının engellenmesi, soruşturma ve kovuşturmalara tabi tutulması kaygı verici boyutlardadır. Bu durumun kendisi bile hukuk ve insan hakları alanının hem mesleki hem de değerler itibariyle saldırı altında olduğunun göstergesidir.

İmralı’da hukukun üstünlüğü tesisi edilmeli

* Her birimizin ayaklarının altından kaymakta olan evrensel insan hakları değerleri karşısında Avrupa devletlerinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve diğer uluslararası sözleşmeleri, kendi çıkarları uğruna görmezden gelmesi kabul edilemez. Bu görmezden gelen hal karşısında hak ve hukuk mücadelesini küresel düzleme yayan bir ağ örgütlenmesi gelinen aşamada kaçınılmazdır.

* Türkiye’de sorumluluk makamında olanları acil bir şekilde İmralı Cezaevi’nde hukukun üstünlüğünü yeniden tesis etmesi çağrısını yineliyoruz. Bütün Avrupa devletlerinin sorunlar karşısında sorumluluklarını tekrardan hatırlatıyor; temel insan haklarının jeopolitik, ekonomik çıkarlara feda edilmemesi çağrısında bulunuyoruz.

* İmralı Adası’na yaklaşım ve oradaki hukuk-politik yönelimler, Türkiye’deki demokratik standartların ve siyasal durumun turnusol kâğıdıdır.

* İmralı adasındaki mutlak iletişimsizlik ve işkence sistemi lağvedilmeden Kürt sorunu ve ona bağlı katmerleşerek artan yoksulluk, açlık, göç ve mültecilik, kadın, kültürel erezyon ve savaşa bağlı ortaya çıkan ekolojik yıkım gibi sorunların çözülmesi mümkün değildir. O nedenle Türkiye’nin demokratikleşmesi meselesinde ve sorunların kalıcı çözümü bağlamında İmralı Adası’ndaki durum kritik önemdedir.

* İlk olarak İmralı Ada Hapishanesinde uygulamaya konulan ve adım adım bütün kara hapishanelerine yayılan siyasi mahpuslara yönelik ayrımcı infaz rejimine son verilmelidir. Başta hasta mahpuslar olmak üzere tüm mahpusların temel insan haklarına saygı tekrardan bir standart haline getirilmelidir.

İmralı sşstemi bir yönetim tekniği

* İmralı sistemi bir yönetim tekniği olarak uygulanmaktadır. Bu durum bir istisna hali değil, tüm ülke sathına yayılan bir olağan hukuk-politik rejim haline getirilmiştir. İktidarın bekası milyonların geleceğinin önüne geçmiştir.

* Sayın Öcalan 24 yıldır her türden gayri ahlaki, gayri insani işkencelerin muhatabı durumundadır. Bu uygulamaların temel amacı, toplumsal muhalefetin demokratik-meşru mücadelesinin ve kurucu politikasının tasfiye edilmesine dönüktür. Bu nedenle tüm toplumsal muhalefet güçlerinin, hukuk ve insan hakları savunucularının öncelikli ve en temel hedefi İmralı sisteminin tümden lağvedilmesi olmalıdır.

* Kürt sorunu, kendisini ulaştırdığı kapasite düzeyi itibariyle bir Ortadoğu ve dünya sorunu haline gelmiştir. O halde çözümü de Ortadoğu ve dünya genelindeki gelişmeleri ve sonuçları görülerek gündemleşmelidir. Bunun için de yerküredeki bütün ilerici insanlığın inisiyatif alması ve harekete geçilmesi elzemdir.

CPT son gözlemlerini açıklamalı

* İmralı mutlak iletişimsizlik halinin geldiği yakıcı ve kaygı verici durumu karşısında CPT’yi bir kez daha sorumluluğa davet ediyoruz. Başta Avrupa’daki dostlarımız olmak üzere bütün hukuk ve insan hakları savunucularının CPT (Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi) üzerindeki haklı baskıyı sürdürmesini bekliyoruz. Bunun yanı sıra CPT’nin son Ada gözlemlerini derhal kamuoyu ile paylaşması gerektiğini belirtiyoruz.

* Bugün gerçekleştirdiğimiz forum kendimizde bir hafıza tazeleme ve yine kendimizle bir yüzleşme toplantısıydı. Bunun gereği olarak da dayanışma ve mücadele ağımızı büyütmek, güçlendirmek ve bunun öncülüğünü yapmanın forum bileşenlerinin temel görevleri arasında olduğu ifade edilmiştir.

Haber alamama haline son verilmeli

* Bir hukuk ve politik bilinmezlik alanı olarak güncel tutulan İmralı gerçeği karşısında sadece halk bilgi edinme hakkından mahrum olmuyor. Bu bilinmezlik ortamında siyaset kurumu da manipülasyonların, bilgi kirliliğinin içinde yalpalıyor ve yön kaybediyor. İmralı’daki kaygı verici mevcut haber alamama haline derhal son verilmelidir.

* Bütün bu sorunların çözümünün adresi Kürt sorununun demokratik ve toplumsal olarak çözülmesinden geçmektedir. Kürt sorunun siyasal ve barışçıl temelde çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi için Öcalan’ın özgürlüğü kaçınılmazdır.

#Uluslararası #Delegasyon #deklarasyon #metni #açıkladı

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLENENLER

Kılıçdaroğlu: Birleşeceğiz ve kazanacağız

Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada ‘Adalet sistemimiz ve özgürlüklerimiz ağır bir Erdoğan tehdidi altında. Birleşeceğiz ve kazanacağız’ dedi Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi ...

HDP’den Amed Newrozu için videolu çağrı

Yarın Newroz programları Amed’te yapılacak final Newroz’u ile son bulacak. HDP Amed Newrozu için çağrı videosu yayınladı Yarın Amed’te Newroz Parkı’nda yapılacak Newroz etkinliği ile...

Efrîn’de Newroz kutlamak isteyen 4 Kürt öldürüldü

Efrîn’e bağlı Cindirês ilçesinde Newroz ateşi yakmak isteyen 4 Kürt katledildi. Türkiye ve bağlı olduğu gruplar, Efrîn’e bağlı Cindirês ilçesinde Newroz ateşi yakmak isteyen 4...

42 çocuğun kimliği saptanamadı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 42 depremzede çocuğun kimliğinin bilinmediğini açıkladı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, refakatçisi olmayan depremzede çocuklara ilişkin açıklama yaptı. Enkaz altından çıkarılmış,...

Rojava’da halklar Newroz’u kutladı

Rojava’da Newroz ateşini yakan binler, PKK Lideri Abdullah Öcalan için ‘özgürleştireceğiz’ mesajı verdi Rojava’nın birçok kentinde Newroz ateşi yakıldı. Minbic Minbic ve kırsal bölgelerden gelen siyasi partiler,...

Demirtaş’tan 3 dilde Newroz mesajı

Selahattin Demirtaş, Türkçe, Kürtçe ve Zazaca Newroz’a katılım çağrısı yayınladı: Bu yıl yastayız, dayanışmadayız ama ille de direnişteyiz Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş...

Qoser’de bir araca saldırı: 2 ölü 2 yaralı

Qoser’de seyir halindeki bir araca gerçekleştirilen silahlı saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı Mêrdîn’in Qoser (Kızıltepe) ilçesinde Eski Hastane Caddesi üzerinde seyir...

Selde can kaybı 20’ye yükseldi

Depremin ardından sel felaketinin vurduğu Semsûr’da kaybolan 1,5 yaşındaki Zeynep Zümra Tekdal’ın cansız bedenine ulaşıldı. Selde toplam can kaybı 20’ya yükseldi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,...

Hamdullah Bayram 4 gündür gözaltında

Emniyette susma hakkını kullanan gazetemiz çalışanı Hamdullah Bayram’ın savcılığa sevk edilmesi bekleniyor Mezopotamya Ajansı (MA) ve JINNEWS muhabiri 11 kişiyle birlikte hakkında soruşturma yürütülen ve...

Depremin üstünden günler geçti: Enkaz altlarından cansız bedenler çıkarılıyor

Semsûr’da enkaz altından 44 gün sonra bir yurttaşın cansız bedeni çıkarıldı. Bunu görüntülemek isteyen halka engel olmak isteyen askere yurttaşlar tepki gösterdi Mereş merkezli depremlerin...

Bu siteyi kullanmaya devam ederek, tarayıcı çerezleri kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi

Bu web sitesindeki çerez ayarları, size mümkün olan en iyi gezinme deneyimini sunmak için "çerezlere izin ver" şeklinde ayarlanmıştır. Çerez ayarlarınızı değiştirmeden bu web sitesini kullanmaya devam ederseniz veya aşağıdaki "Kabul Et" seçeneğine tıklarsanız, buna izin vermiş olursunuz.

Kapat