Uluslararası Delegasyon: Öcalan, Ortadoğu’nun barışçıl çözümünde kilit bir oyuncu

74’üncü yaşına giren PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğum günü çin konuşan Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon heyetinde yer alan, ‘Abdullah Öcalan, yalnızca Kürt halkı ile Türk hükümeti arasındaki çatışmanın sonlandırılmasında değil, tüm Ortadoğu’nun olası barışçıl çözümünde kilit bir oyuncudur’ dedi

İmralı Cezaevi’nde 25’inci yılına giren ağır bir tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan 2 gün sonra (4 Nisan) 74’üncü yaşına giriyor. 2 yıldır hiçbir şekilde haber alınmayan PKK Lideri’nin sağlığından endişe edilirken, bir yandan 4 Nisan kutlama hazırlıkları sürüyor bir yandan da tecride tepki eylem ve etkinlikleri.

Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için yapılan çalışmalardan biri de 25-27 Ocak tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve Amed’de Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon heyetinin temasları oldu. 27 Mart’ta ziyaret ve gözlemlerine ilişkin raporunu açıklayan heyet, PKK Lideri’nin fiziki özgürlüğünün kaçınılmaz olduğunu bir kez daha vurguladı.

Abdullah Öcalan’ın doğum günü dolayısıyla Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon heyetinde yer alan Barselona IACTA Kadın Avukatlar Kooperatifi üyesi Paula Ponz ve hukukçu Francisca Pérez JINNEWS’e değerlendirmelerde bulundu.

Yılın her günü anıyoruz

Abdullah Öcalan’ın varlığı ve uygulanan tecridi hatırlamanın önemli olduğunu söyleyen Barcelona Kadın Avukatlar Kooperatifi üyesi Paula Ponz, “Çünkü o, baskıya karşı ve tüm halkların kurtuluşu için verdiği sürekli mücadele nedeniyle tutsaktır” dedi. Paula, “Onu sadece doğum gününde değil, yılın her günü anıyoruz. Sadece özgürlük mücadelesini değil, daha iyi bir dünya için mücadele eden tüm yoldaşları da hatırlıyoruz” şeklinde konuştu.

Avrupa Konsey’i de görmüyor

Uluslararası mekanizmaların işlemediğine değinen Ponz, “Özellikle uluslararası kuruluşlar söz konusu olduğunda, imzalanan anlaşmanın yerine getirilmesini talep etmelidir. Avrupa Konseyi’nde gördüğümüz gibi bu kimlik göz ardı edilmiş ve böylece bir halkın acıları da görülmemiştir” değerlendirmesini yaptı.

Mücadeleye destek çağrısı

Abdullah Öcalan’ın 74’üncü yaş gününe dair mesaj veren Ponz, şunları kaydetti: “Abdullah Öcalan, yalnızca Kürt halkı ile Türk hükümeti arasındaki çatışmanın sonlandırılmasında değil, tüm Ortadoğu’nun olası barışçıl çözümünde kilit bir oyuncudur. Özgürlük ve eşitliğe inanan herkesi Abdullah Öcalan’ın kurtuluşu için mücadeleye değil, gezegenin tüm kurtuluş mücadelelerine destek vermeye çağırıyoruz.”

Tecrit bütün Kürt halkına uygulanıyor

Kürt halkının önemli bir bölümünün temsilcisi olması nedeniyle PKK Lideri’nin varlığının önemli olduğunu vurgulayan Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon Heyeti üyesi avukat Francisca Pérez de, “Türkiye’nin Kürt halkına karşı uyguladığı politika ve yasalar ile özellikle Öcalan’ın tutsak edilmesi demokrasiyi etkiliyor. Ayrıca Kürt halkının haklarını savundukları için cezaevinde olan, demokratik siyaset alanından seçilmiş kişiler de var” diyerek tecrit politikasının bir bütün Kürt halkına uygulanmaya çalışıldığına işaret etti.

CPT tedbirler almalı

Abdullah Öcalan’ın yaş gününün büyük bir önem taşıdığının altını çizen Pérez, “Uluslararası toplumun tecridin kaldırılmasını ve Öcalan’ın özgürlüğünü talep etmesi için İşkenceyi Önleme Komitesi ve Avrupa Konseyi’nin müdahalesini talep ederek gösteriler yapması ve gerekli tedbirleri alması önemlidir. Ancak uluslararası toplumun müdahalesi ve halkın baskısı ile insan hakları ihlallerine son verecek bir çözüme ulaşılması ve Kürt halkıyla barış anlaşmasına varılması mümkün olacaktır” sözleriyle mücadelenin sürmesi gerektiğini ifade etti.

HABER MERKEZİ

#Uluslararası #Delegasyon #Öcalan #Ortadoğunun #barışçıl #çözümünde #kilit #bir #oyuncu

EN SON EKLENENLER