Uzman Çavuş Mehmet Can’ı neden sessiz sedasız defnettiniz? Asker kayıpları böyle mi gizleniyor?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Şırnak’ta 9 Ekim’de çıkan bir çatışmada yaşamını yitirdiği yapılan iki ayrı törenle anlaşılan Uzman Çavuş Mehmet Can sessiz sedasız toprağa verildi. Can’ın şehit ilan edilmemesi ve adının hiçbir şekilde kayıtlarda yer almaması ve ulusal basına yansımaması ‘Asker kayıpları gizleniyor mu’ sorusunu yeniden tartışmaya açtı

Şırnak’ın Besta bölgesinde 9 Ekim’de çıkan bir çatışmada üç askerin yaşamını yitirdiği ve bunlardan Tokat Artova ilçesi Çıkrık köyü nüfusuna kayıtlı Uzman Çavuş Mehmet Can’ın sessiz sedasız İstanbul Arnavutköy’de toprağa verildiği ortaya çıktı. Diğer iki askere ilişkin bilgi edinilmezken, söz konusu çatışma ve yaşamını yitirenlerle ilgili ulusal basında tek bir haber çıkmadı. Şehit ilan edilmeyen ve devlet erkanı tarafından açıkça sahiplenmeyen cenazelerle ilgili sır perdesini aralıyoruz.

3 asker yaşamını yitirdi

Mezopotamya Ajansı’ndan Gökhan Altay’ın hazırladığı haberde, olay ilk olarak Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yerel kaynaklara dayandırılarak verdiği bir haberle duyuruldu. 11 Ekim’de ANF’den servis edilen haberde, “Şırnak merkezde bulunan 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda 3 gün önce, 3 uzman çavuş için cenaze töreni düzenlendiği kaydedildi. İsmi öğrenilemeyen askerlerin, Besta bölgesinde HPG ile girilen çatışmada öldükleri belirtildi. Akşam saatlerinde sessiz bir şekilde yapıldığı belirtilen cenaze törenine, devlet yetkililerinin yanı sıra, AKP’li yöneticiler, korucular ve bazı köy muhtarlarının katıldığı öğrenildi. Konu hakkında şu ana kadar resmi kurumlardan herhangi bir açıklama yapılmaması dikkat çekti” denildi.

Belediye Başkanı törene katıldı

Söz konusu çatışma ve yaşamını yitiren askerlere ilişkin Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Tokat ve İstanbul valiliklerinden herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi ulusal basında da tek bir satır yazılmadı. Çatışmada yaşamını yitirdiği sonradan öğrenilen Uzman Çavuş Mehmet Can için Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ile İstanbul Arnavutköy ilçesinde ayrı ayrı tören düzenlendi. Cenazenin toprağa verilmesine ilişkin tek açıklama Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı’nın resmi twitter ve facebook hesabında paylaştığı “Şırnak’ta vatani görevini yaparken vefat eden, Mehmet Can kardeşimizi Taşoluk Yeşil Cami’den edebi aleme uğurladık. Allah rahmet eylesin” ifade ve fotoğraflar oldu.

Baltacı: Vefat etti

Cenaze törenine katılan Belediye Başkanı Baltacı, sosyal medya hesaplarında yaptığı açıklamada Can’a “Şehit” demek yerine yoruma açık bir tercihle “vefat etti” diye not düştü. Baltacı’nın kendi facebook sayfasında (https://www.facebook.com/ahmethasimibaltaci/ ) yaptığı paylaşıma, Ömer Halis Ertuğrul Yagız isimli takipçisinin şu yorumda bulunması dikkat çekiyor: “Ömer Halis Ertuğrul Yagız Neden bizim şehidimizin cenazesi bu kadar az neden kimse yok başkanım kimsenin haberi yokmu şehit cenazesi olduğundan neden bi bilgi paylasilmadimi yakışmadı bizlere çok yazık çok.”

Servis edilen haber geri çekildi

Cenazenin Arnavutköy’de toprağa verildiği Belediye Başkanı Baltacı’nın dışında iki yerel haber sitesinden de duyuruldu. Sitelerden biri olan www.arnavutkoyden.com haberi şu adresten (http://www.arnavutkoyden.com/arnavutkoylu-uzm-cavus-mehmet-can-sirnakta-sehit-dustu/ ) servis etti: “Şırnak’ta vatani görevini yapan Tokat doğumlu Mehmet Can teröristlerle girilen çatışma sonucu şehit düştü. Arnavutköy Karlıbayır mahallesinde ikamet eden şehidin naşı, çarşamba günü (11 Ekim 2017) öğle namazına müteakip Taşoluk Yeşil Camii’nden kaldırıldı. Çok sayıda vatandaş şehidi son yolculuğuna uğurlamak için hazır bulundu.”

Habere erişim engeli…

Yine Arnavutköy’de haber geçen http://www.arnavutkoyhaberleri.com internet sitesi, “Arnavutköylü Asker Mehmet Can Şırnak’ta Şehit Düştü” başlığıyla (http://www.arnavutkoyhaberleri.com/arnavutkoylu-asker-mehmet-can-sirnakta-sehit-dustu2.html) servis ettiği haberi saatler sonra erişime kapandı.

AA’dan tık yok…

Şehit haberlerini düzenli olarak duyuran Anadolu Ajansı (AA) ise bu konuda tek bir haber geçmedi.

Valilik ‘Şehit Listesi’nde adı yok…

Can’ın ölümüne ilişkin asker ve siyasi kaynaklardan hiçbir açıklama yapılmazken, düzenli olarak şehit isimlerini kaydeden Tokat Valiliği de internetteki listesinde bu isme yer vermedi. Tokat Valiliği gibi İstanbul valiliği de cenazeyi sahiplenmedi. Çatışmalarda yaşamını yitiren askerlerin toprağa verilmesinde büyük bir duyarlılık gösteren yöre dernekleri de Can’ın ölümüne kayıtsız kaldı.

Haraççı Mezarlığı’nda toprağa verildi…

İki ilde iki ayrı törenden sonra toprağa verilen Uzman Çavuş Mehmet Can’ın ölümü bir sır gibi saklanmasına rağmen cenaze Arnavutköy Haraççı Mezarlığı’nda 11 Ekim’de toprağa verildi.

Aileye ‘intihar ettiği’ söylenmiş

Aile çevresinden edinilen bilgiye göre, yetkililer “Oğlunuz intihar etti” diye aileye bilgi verdi. Ancak Can’ın intihar sonucu yaşamını yitirdiğine dair de kamuoyuna herhangi bir açıklama yapılmadı. Ailenin şüpheli ölüme ilişkin suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığı öğrenildi.

Diğer iki asker nerede?

Sözleşmeli askerlerin ölüm halinin aile dışında kamuya açıklanamayacağı ve duyurulmayacağı yönünde tartışmalar her dönem gündemde yerini korudu. Milli Savunma Bakanlığı ve yetkililer iddiaları sürekli reddetse de “Kayıplar gizleniyor mu?” sorusu Can’ın ve adı açıklanmayan diğer iki askerin ölümüyle yeniden gündeme geldi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR