‘Vicdan sahibi ve adalet talebi olan herkes nöbete destek vermeli’

0
122

“Vicdan ve Adalet Nöbeti”ne desteğe gelen Barış Anneleri, vicdan sahibi olduğunu söyleyen, adalet talebi olan ve ülkede ölüm olmasını istemeyen herkesin nöbete destek vermesi gerektiği söyledi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) toplumsal ve siyasal krizden çıkmanın yolu olarak açıkladığı 9 maddelik deklarasyonun ardından 10 milletvekili ile Diyarbakır Ekin Ceren Parkı’nda başlattığı “Vicdan ve Adalet Nöbeti” tüm engelleme ve baskılara rağmen kararlılıkla sürüyor. Bir haftanın tamamlanmasının ardından İstanbul’a taşınacak olan nöbete desteğe gelen halk, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri polisler tarafından engelleniyor. Vekillerle dayanışmak amacıyla parka gelen Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi üyeleri de, huzur için dualar etti.

‘BURADAKİ FOTOĞRAF DEVLETİN YÜZ KARASIDIR’

“Bugün vekillerimizin adalet isteğine ortak olmak için buraya geldik” diyen Sultan Koyun, adaletin şu an ekmek ve sudan daha elzem bir ihtiyaç olduğunu vurguladı. Barışın bir ayağının anneler olduğunu vurgulayan Koyun, barış ve adalet taleplerini göstermek için eyleme destek verdiklerini söyledi. Adaletin bir gün herkese lazım olacağını dile getiren Koyun, “Vekillerimizi hasırların üzerinde yatmaya mahkum ediyorlar, kimsenin ziyaret etmesine izin vermiyorlar. Bu uygulamalar devletin yüz karasıdır” diyerek, alandaki ablukaya tepki gösterdi.

‘MESELE KÜRT OLUNCA HER ŞEY YASAK’

Vicdan sahibi olduğunu söyleyen, adalet talebi olan ve ülkede ölüm olmasını istemeyen herkesin nöbete destek vermesi gerektiği çağrısında bulunan Koyun, “Kılıçdaroğlu 25 gün yürüdü hiçbir sorun olmadı. Kimsenin burnu dahi kanamadı. Kimse onlara nereye yürüyorsun diye sormadı. Fakat mesele Kürt olunca her şey yasaklanıyor. Burada 10 milletvekili var, yanlarına gelmemize dahi izin vermiyorlar” diyerek, yaşananlara isyan etti.

‘BU ZULMÜ GÖRMEZDEN GELENİN İMANI EKSİK KALIR’

Milletvekilleriyle halkın birbirinden koparılmak istendiğini, ancak gönül bağını koparmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini vurgulayan Koyun, halkın kimliğine, diline ve vekiline sahip çıkması gerektiğini ifade etti. Koyun, zulümlere gözlerini kapatanların imanının eksik olduğunu sözlerine ekleyerek bunu yapanların cennete giremeyeceğini söyledi. Adalet ve eşitlik konusunda herkesin Kürt halkından ders alması gerektiğini kaydeden Koyun, “Yapılan eylemin barış ve eşit bir yaşama vesile olmasını temenni ediyoruz. Mazlumlar kazanacaktır” dedi.

‘KANIMIZIN SON DAMLASINA KADAR’

Parktaki adalet talebinin din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkes için olduğunu vurgulayan Raife Özbey ise, CHP’nin adalet yürüyüşünü hatırlatarak, “Bir ay yürüdüler hiçbir engelleme, yasaklama olmadı. Milyonlar yürüdü bir sorun görmediler. Burada bizim 10 vekilimiz oturuyor diye bunu yasaklamaya çalışıyorlar” diye ifade etti.

Vekillerin iradeleri olduğunu ve bu ablukayı tanımalarını kimsenin beklememesini söyleyen Özbey, “Bunları kabul etmiyoruz” dedi. Yasakçı zihniyeti kınayan Özbey, vücutlarındaki son damla kan yere dökülene kadar adalet talebinden vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here