Yaptırımları delme planından kimler nasıl fayda sağladı?

Post date:

Author:

Category:

Başsavcılık tarafından 15 yıldan (188 ay) fazla hapis ile 50 ila 500 bin dolar para cezası istenen Atilla için hapis cezasını belirleyecek olan hakim Richard Berman, bugün yayınladığı bildiride ilk beş soruyu avukatlara , son iki soruyu ise savcılardan Cuma gününe kadar cevaplandırmasını istedi.

Hürriyet’ten Razi Canikligil’in haberine göre, avukatların cevaplaması gereken sorular şöyle;

1- Mehmet Hakan Atilla kariyeri boyunca kaç kez Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret etti. Ve, Washington’da ABD Hazine Bakanlığı yetkilileriyle kaç defa buluştu? Türkiye’den kimse Atilla’nın ziyaretlerine eşlik etti mi?

2- Atilla’nın Türk avukatı kimdir? O kişinin firmasının ilişkisi nedir? Reza Zarrab’ı hiç temsil etti mi?

3- Süleyman Aslan’ın Halkbank’ta ne kadar süre (tarih) çalıştı? Halkbank’ta hangi pozisyonda bulundu?

4- Avukatların dilekçesinde belirtilen Türk Konsolosunun Atilla adına ABD Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiği 26 Mart 2018 tarihli mektubun bir kopyasını veriniz.

5- Savunma avukatlarının 26 Mart 2018 tarihli dilekçesinde cezalandırma ile ilgili “Komite”’nin (Comity- ) hangi ilkelerine atıfta bulunulmaktadır? (Comity Rule; ABD’nin değişik devletlerinin vatandaşları arasındaki eşitlik kuralı anlamına gelmektedir)
Savcılığa yöneltilen sorular ise;

6- Atilla’nın duruşmasının konusu olan yaptırımlar sona erdi mi? Eğer öyleyse, neden ve Ne zaman bittiler? Açıklayınız.

7- Başsavcılık, Atilla davasının konusu olan yaptırımları delme planında kimlerin mali çıkar sağlayanlar olduğunu ileri sürmektedir. Nasıl fayda elde ettiler?

Hakan Atilla’nın karar duruşması ertelendi

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR