Yaşamını yitiren Yazıcı’ya 30 gün önce ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verilmiş

Yaşamını yitiren hasta tutuklu Bişar Yazıcı’ya en son 30 gün önce ‘Cezaevinde kalabilir’ raporu verildi. Yeğeni Ejder Yazıcı, ‘Amcam ‘cezaevinde kalabilir’ raporları ve doktorların tutumları yüzünden yaşamını yitirdi’ dedi

Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde 2 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan 52 yaşındaki Bişar Yazıcı, tedavi için getirildiği Amed’de bugün yaşamını yitirdi.

Yazıcı’nın ailesi Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Müjdat Can’a konuştu. Yazıcı’nın sağlık sorunları nedeniyle 3 kez tahliye talebinde bulunduklarını belirten ailesi, karaciğer yetmezliğine rağmen doktorların ve ATK’nin “cezaevinde kalabilir” raporu verdiğini belirtti.

30 gün önce rapor verildi

Yazıcı’nın abisi İrfan Yazıcı, kardeşinin 2014 yılından beri hasta olduğunu dile getirerek, defalarca tahliye olması yönünde Ankara, İstanbul ve Van’da hastanelere başvurduklarını ifade etti. Kardeşinin 30 gün önce Wan’da doktora gittiğini ve doktorun “cezaevinde kalabilir” raporu verdiğini sözlerine ekleyen Yazıcı, “Hastalığı ortadaydı bütün doktorlar da hastalığını biliyordu. En sonda Van Bölge Hastanesi’nde iki haftaya yakın tedavi gördü. Karaciğerinin iflas ettiğini ve acilen naklinin gerçekleşmesi gerektiğini doktorların kendisi de söylüyordu. Sonra da buraya getirildi iki haftadır tedavi görüyordu. Doktorların müdahalesine rağmen yaşamını yitirdi” diye konuştu.

Kardeşi için “cezaevinde kalabilir” raporu veren ATK ve doktorlardan şikayetçi olduklarını belirten Yazıcı, “Tutukluların ölümlerinin tek sebepleri doktorlar ve raporu verenlerdir” dedi.

ATK defalarca ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdi

Dört yıl önce Bişar Yazıcı’nın gizli tanık ifadeleriyle bir kez daha tutuklandığını ifade eden yeğeni Ejder Yazıcı, “Dört ay tutuklu kaldıktan sonra serbest kaldı. Bırakıldıktan 3 yıl sonra tekrar eve baskın düzenlendi ve tutuklandı. Zaten kendisi uzun yıllardır hastaydı. Son 3-4 aydır hastalığı baya ilerledi. Bir ay önce Van Eğitim Bölge ve Araştırma hastanesine kaldırıldı ve burada ona ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verildi. Doktorlar iyi davranmıyordu. Hasta haliyle endoskopi yaptılar ve daha da rahatsızlandı. Sonra o haliyle yine cezaevine gönderdiler. Yine bir defa da İstanbul ATK’ye gönderildi ve hastalığına rağmen yine ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verildi” bilgisini paylaştı.

‘Raporlar yüzünden yaşamını yitirdi’

Ailenin defalarca hastalığından dolayı tahliye talebinde bulunduğunu belirten Yazıcı, sadece kendilerinin değil avukatlarının da bu talepte bulunduklarına dikkati çekti. Yazıcı, “Bütün şerefli Kürt halkımızın başı sağ olsun, cenazemizi defnedeceğiz bu bizim için bir şereftir. Amcam ‘cezaevinde kalabilir’ raporları ve doktorların tutumları yüzünden yaşamını yitirdi. Siyasi tutuklu olduğu için Malatya ve Erzurum hastanesi tedaviyi günlerce bekletti. Sonra Diyarbakır’a sevk edildi. Diyarbakır kabul etti. Artık tedaviye başladıklarında her şey için çok geçti” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

#Yaşamını #yitiren #Yazıcıya #gün #önce #cezaevinde #kalabilir #raporu #verilmiş

EN SON EKLENENLER