Yaylalara çıkamayan berivanlar: Yaşam alanlarımızı mayınladılar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Uludere’nin Roboski köyünde yaylaları yasaklandığı için farklı alanlarda hayvanlarını sağan berivanlar, “Güzel topraklarımızda güzelce yaşayamıyoruz. Yaşam alanlarımızı mayınladılar” dedi.

28 Aralık 2014 tarihinde TSK’ye bağlı savaş uçakları tarafından yapılan bombardıman sonucu 34 kişinin yaşamını yitirdiği Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyündeki yurttaşlar da kırsal alanlara getirilen yasaklardan nasibini aldı. Çatışmalı süreç ile birlikte sınır hattının kapatılması ardından meralara getirilen yasaklardan en çok etkilenenlerin başında ise berivanlar geliyor.

Baharın gelmesiyle birlikte her sabah erken saatlerde, yaylaları yasak olduğundan dolayı köye bağlı Tarlabaşı (Zeviya) mezrasının kırsalına giden yaklaşık 25 berivan, bazen yaya bazen de kiraladıkları araçlar ile yolculuk ediyor. Boş kova ve yiyeceklerini sırtlayan berivanlar, burada hazırlıklarını tamamladıktan sonra yanı başlarında bulunan ve çevre karakollardan atılan havanlar ile vurulan yaylalara yakın bir noktada süt sağımına başlıyor. Her biri ortalama 50 ile 60 keçi ve koyun sağan berivanlar, yasaklar ile birlikte geçim kaynaklarının tümden ortadan kaldırıldığına dikkat çekti.

‘YAŞAM ALANLARIMIZI MAYINLADILAR’

Yaklaşık 30 yıldır berivanlık yaptığını söyleyen Kadire Encu, yasaklar ile birlikte her gün yaşam alanlarının biraz daha daraltıldığına vurgu yaptı. Yaylalarının bulunduğu alanların mayınlandığından dolayı köye yakın bir noktada hayvanlarını sağdıklarını belirten Encu, “Çok zorluk çekiyoruz. Eskiden böyle değildi. İhtiyaçlarımızı karşılayabiliyorduk. Fakat elimizde sadece bu iş kaldı. Geçimimiz sağdığımız sütü peynir, yağ ve yoğurda dönüştürerek sağlıyoruz. Yaşam alanlarımızı mayınladılar” diye konuştu.

‘GÜZEL TOPRAKLARIMIZDA GÜZELCE YAŞAYAMIYORUZ’

Yasaklara, “Zalimler hiç huzur bırakmadı” cümlesi ile tepki gösteren Halime Encu ise, güzel bir coğrafyada, yaşayamamanın kendisini çok üzdüğünü ifade etti. Daha önceden hayvan sayılarının daha fazla olduğunu kaydeden Encu, “Kiraladığımız araçlar ile buraya geliyoruz. Binexş olarak adlandırdığımız yaylalar yasaklı diye buradayız. Yemeğimizi burada yiyip geri dönüyoruz. Güzel topraklarımızda güzelce yaşayamıyoruz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR