Yeni Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ve Mustafa Tuna 2013 yılında Ankara metrosunda inceleme yaparken 

Ankara’da Melih Gökçek’in istifasını açıklamasının ardından yeni başkan bugün belli oldu. Muhalefetin aday göstermeyeceği seçimde AKP adayı Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, yeni belediye başkanı seçildi. Tuna, 136 oyun 104’ünü aldı.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin AKP Grubu’nun toplantısından sonra açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, belediyelerde başlatılan değişim ve dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kaya, Melih Gökçek’in istifasının ardından, Ankara ile ilgili gerekli değerlendirmeleri yaptıklarını ve temayül yoklamasından çıkan tabloyu değerlendirdiklerini belirterek, “Sonuçta da Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın, AK Parti’nin adayı olmasına karar verdik. Sonucun hayırlı olmasını dilerim” dedi. Ankara’ya hizmet eden tüm belediye başkanlarına da teşekkür eden Kaya, “Melih Bey kardeşimize de bu süre içinde gösterdiği kararlı ve vakarlı duruş dolayısıyla teşekkür ediyorum” dedi.

“CANDAN ALKIŞLAYIN BİR GÜN SİZ DE GİDECEKSİNİZ” 

Kaya konuşmasını şöyle sürdürdü: “Candan alkışlayın bir gün siz de gideceksiniz. Ankara Başkentimiz ve buraya çok önem veriyoruz. Ankara hak ettiği yere hızla yürümekte.  Niçin böyle bir değişim ve dönüşüme ihtiyaç duyduk. Ak Parti ezberleri bozan bir parti. Ak Parti ilkleri yapan reformları gerçekleştiren ezberleri bozan bir parti olması nedeniyle bugüne kadar bir çok şeyde değişiklik gerçekleştirdi. Milletimize şehirlerde daha büyük hizmet gitsin diye, 1900’e yakın belediyeyi kapattık. Bunu inandığımız için yaptık. Kalkınma yerelde başlar dedik yerel siyasete önem verdik. Değişimin işaret fişeklerini hep birlikte yaktık. Bu süreçte vatandaşımız değişim istiyor. Siyasi tarihimize baktığımızda,  Anavatan Partisi, SHP’nin bu değişimi gerçekleştirememiş olmasının bedelini ağır ödediklerini görmekteyiz. Değişim için bir süreç başlattık. A veya B belediyesi diye bakmak doğru değil. Kim ne derse desin Ak Parti belediyelerimizin, belediye başkanlarımızın hukukunu da korumak zorundayız. Onlar da birer insan. Aileleri, çocukları var. Sosyal medya hesapları üzerinden dedikodulara meydan bırakılarak yıpratılmasına müsaade edemeyiz. Bu değişimi yaparken muhalefet bize bir eleştirir getirdi.  ‘Seçimle gelen seçimle gider.’ Ya okuma yazmaları eksik ya da  belediyeciliği hiç bilmiyorlar. Seçimle gelip seçimle gitmesi halka ait bir keyfiyettir. Belediyelerimiz idari olarak içişleri bakanlığının denetimine tabidirler. Her belediye başkanımızı içişleri bakanımız denetler. Mali olarak denetlemek Sayıştay’a ait bir keyfiyettir.  Sayıştay’ımız denetler. Bir temayül yaptık. Çıkan sonuç değerlendirildi cumhurbaşkanımıza arz edildi.  Sayın cumhurbaşkanımızın kararı ile Sincan Belediye Başkanımız Mustafa Tuna’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmasına karar verildi” diye konuştu. 

 “MELİH BAŞKAN’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ” 

AK Parti tarafından Büyükşehir belediye başkanlığına aday gösterilen Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu adaylığa beni layık gören, özellikle başta Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan olmak üzere hepinize, partimizin yetkili kurullarına, il teşkilatımıza ve sizlere, desteklerinizden dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah bu göreve layık olmak üzere hep beraber çalışacağız. Bugüne kadar emeği geçen değerli başkanlara ve özellikle de Melih Başkan’a, hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Onun tecrübelerinden istifade ederek, inşallah önümüzde daha güzel hizmetlere vesile olacağına inanıyorum. Hepinize desteklerinizden dolayı teşekkür ederim. Sağolun, varolun.”  

Melih Gökçek’in istifasının ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kim olacağı, Belediye Meclisi’nde yapılan seçimle belirlendi. Seçim saat 14.00’te başladı. AKP adayı Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, yeni belediye başkanı seçildi. Tuna, 136 oyun 104’ünü aldı.

MUSTAFA TUNA KİMDİR? 

1957 yılında Şarkışla’ra doğan Tuna, 1980 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. 1982 yılında, İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Yüksek Mühendis unvanı aldı. 

Tuna’ya 1998 yılında, Su Kirlenmesi ve Kontrolü Bilim Dalında Üniversitelerarası Kurul tarafından doçent unvanı verildi. 

İTÜ Mezunları Eğitim Vakfının kurucu başkanı olan Mustafa Tuna, İnşaat Mühendisleri Odası üyesi, Su Kirlenmesi Araştırmaları ve Kontrolü Türk Milli Komitesi üyesi. 

2002 – 2007 yılları arasında Ankara Milletvekili olarak görev yapan Tuna, 29 Mart 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde Sincan Belediye Başkanlığı’na seçildi.

Melih Gökçek’e ‘Edepsizsin’ demek fikir özgürlüğü

AKP’liler Gökçek’in halefi için oy kullandı… Temayül yoklamasından bakın kim çıktı

Gökçek’in liseliye açtığı dava: Bir darbe de Yargıtay’dan

Ankara’da Gökçek’in yerine gelecek isim tartışması AKP teşkilatlarını karıştırdı

İşsiz kalan Melih Gökçek “Bakara-makara”ya sardı

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR