Yerel gazetelerden Kürtçe sayfalar kaldırılıyor

Post date:

Author:

Category:

Basın İlan Kurumu’nun ‘Türkçe’ zorunluluğu getirdiği yeni yönetmeliği sonrası yerel gazeteler, Kürtçe sayfalarını kaldırma kararı alıyor. Türkçe dışında yayın yapan gazetelere ilan desteği 1 Ocak’tan itibaren kesilecek

AKP iktidarının basın üzerindeki baskıları artarak devam ederken, Basın İlan Kurumu’nun yeni yönetmeliği çerçevesinde, Türkçe dışında yayım yapan gazeteler sayfalarını kaldırıyor. Yönetmeliğe göre, haklarında “terörle mücadele yasası” kapsamında dava açılan gazeteciler, Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’nden resmi ilan alan yerel gazetelerde istihdam edilmeyecek. Yerel gazetelerin ana gelir kaynağı olan resmi ilanları almaya devam edebilmesi için hakkında dava açılan muhabirin beş gün içinde kadrodan çıkarılması şart koşuluyor. Gazetenin imtiyaz sahibi hakkında “terörle mücadele yasası” kapsamında dava açılması halinde ise, gazetenin yayını durdurulabiliyor.

Journo haber sitesinden Faruk Balıkçı’nın haberine göre, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan yönetmeliğe, “Gazetelerin asgari yüzölçümü içerisinde yer alan özel ilan ve reklamlar dışındaki her türlü yazı metnini Türkçe yayınlaması zorunludur” şartı konuldu.

‘Kürtçe haberler olumlu tepki almıştık’

“Çözüm süreci” ile birlikte 3 yıldır bir sayfasını Kürtçe haberlere ayıran Amed’teki Tigris gazetesi, yeni yönetmeliklerle birlikte bu sayfasını yayınlamama kararı aldı. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni İlyas Akengin, “Kürtçe haber yazımı konusunda profesyonelleşmek için hazırlık yaptık ve Kürtçe haberleri iki sayfaya çıkartacaktık. Ancak haberlerin Kürtçe ve Türkçe olarak yer alması istendiği için bu uygulamayı erteledik” dedi.

Tedbir olarak şimdiden Kürtçe sayfaları gazetelerinden çıkardıklarını belirten Özgür Haber Genel Yayın Yönetmeni Engin Öztürk ve Yenigün Genel Yayın Yönetmeni Mesut Figançiçek de, Kürtçe haberlerin okuyucudan olumlu tepkiler aldığını, Olağanüstü Hal (OHAL) kaldırılınca tekrar Kürtçe sayfalara yer vermek istediklerini söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR