Yıllar sonra gelen Oslo itirafı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kürt sorununun çözümü için PKK ve devlet yetkilileri arasında Oslo’da yapılan görüşmelerin BDP tarafından değil yabancı bir istihbarat servisi tarafından Gülen Cemaati’ne sızdırıldığı ortaya çıktı. Cemaat’ten tutuklu HSYK 1. Daire Başkanı Okur, yabancı bir istihbarat servisinin Cemaat’e sızdırdığını itiraf etti

2009 yılında Kürt sorunun çözümü için Oslo’da PKK ve devlet yetkilileri arasında yapılan görüşmelerin kimler tarafından sızdırıldığına ilişkin Gülen Cemaatinden tutuklu bulunan HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur çarpıcı itiraf geldi. Okur, ifadesinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski müsteşarlar Emre Taner, Afet Güneş ile iki MİT mensubunun ifadeye çağrılmasıyla ilgili delilleri Brüksel’de yabancı bir servisin Emniyet’teki Gülen Cemaatine mensup polislere sızdırdığını söyledi. Onları ifadeye çağıran da yine Gülen Cemaati kapsamında meslekten ihraç edilen eski İstanbul özel yetkili savcısı Sadrettin Sarıkaya’ydı.

‘Yabancı istihbarat sızdırdı’

Okur, “Yargıdaki FETÖ yapılanması hususunda MİT ve diğer devlet kurumları tarafından bir çok kez şahsen uyarıldığınız belirtilmektedir. Böyle bir ikaz yapılmış mıdır?” sorusuna, şu yanıtı verdi: “Ben görev yaptığım hiçbir dönemde belirttiğiniz şekilde bir uyarı almadım. Sadece 7 Şubat krizinde bir kez Hakan Fidan ile makamında görüştük. Bu görüşmede de konu, 7 Şubat 2012’de kendisinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağrılması konusu üzerinde bilgi verdi. Bu kapsamda örneğin, o tarihte medyaya bilahare yansıyan ve Diyarbakır DTP İl Başkanlığı’nda bulunduğu belirtilen belgelerin aslında orada bulunmadığını ve Brüksel’de yabancı bir servis tarafından Türk emniyet yetkililerine servis edildiğini anlattı. Bu servis olayından sonra belirtilen il başkanlığında bulunmuş gibi işlem yapıldığını söyledi. Bu spesifik soruşturma dışında yargı içerisindeki paralel yapı ile ilgili bir bilgilendirme yapmadı.”

Ne olmuştu?

Demokratik Toplum Partisi (DTP), 2009 yılında ismini Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) olarak değiştirmişti. Kamuoyunda, “MİT krizi” olarak bilinen süreç, Kürt siyasetçilere yönelik ‘KCK’ adı altında yapılan operasyonda, BDP’nin Amed İl Başkanlığı’nda yapılan aramalarda, çözüm sürecinde Oslo’da yapılan toplantılara ait ses kayıtlarının da bulunduğu çok sayıda belgenin bulunduğu iddia edilmişti. Sonradan Gülen örgütüne yönelik soruşturmada tutuklanan Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet savcısı Sadrettin Sarıkaya, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’in de aralarında bulunduğu beş kişiyle ilgili KCK soruşturmaları kapsamında ayrı bir soruşturma başlatmıştı. Bu kapsamda, Fidan, Taner ve Güneş’i ifadeye çağıran Sarıkaya, iki MİT mensubuyla ilgili de yakalama emri çıkarttırmıştı.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR