Yöre derneklerinden nöbete ziyaret, yürüyüşe polis engeli

0
143

Demokratik Yöre Dernekleri Platformu, HDP’nin Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin destek ziyaretinde bulundu. Kalkedon Meydanı’ndan Yoğurtçu Parkı’na yürümek isteyen kitleye ise polis izin vermedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda başlatmış olduğu Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin ikinci gününde Demokratik Yöre Dernekleri Platformu destek ziyaretinde bulundu. Platform üyeleri, ziyaretinin ardında parkta açıklama yaptı.

Demokratik Yöre Dernekleri Platformu Başkanı Abdulhakim Daş, Türkiye’de bulunan ve demokrasiden yana olan herkesin Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek olması gerektiğini ifade ederek, “Şu anda Türkiye’de herkes kendi geleceğinden korkmakta. İşte burada hapsedildiği gibi kendisini bir açık hava hapishanesinde görmektedir. Parlamenterler eğer cezaevindeyse, seçimle gelen 6 milyonun oyunu alan insanlar bugün yargılanıyorsa buna rağmen yine 80’in üzerinde belediyeye kayyum atanıp belediye başkanları tutuklanıyorsa o ülkeden demokrasi, vicdan ve adalette bahsetmek biraz zordur” dedi.

HDP’nin başlatmış olduğu nöbetin burada kalamaması gerektiğini dile getiren Daş, özgürlükten, adaletten ve düşüncelerini dile getirememekten mustarip olan herkesin dur demesi gerektiğini söyledi. Daş, “Halkla buluşmak için ne gerekiyorsa yapılması gerekiyor” diye konuştu.

YÜRÜYÜŞE POLİS ENGELİ

Öte yandan Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek için Kalkedon Meydanı’ndan parka yürümek isteyen kitleye polis izin vermedi. Meydana çıkan yollar polisler tarafından engellendi. Yürüyüşe izin vermeyeceklerini belirten polislere tepki gösteren yurttaşlar adına meydanda HDP Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Ercan Demir kısa bir konuşma yaptı. Adaletin olmadığı yerde eşitsizliğin olduğunu belirten Demir, “Bu topraklara yeniden barışı getirmek ve aynı zamanda yaşasın halkların kardeşliği diyebilmek adına adalet sesimizi yükseltiyoruz ve yükseltmeye de devam edeceğiz. Biliyoruz, muktedirler buna izin vermeyecektir, ancak bizim umudumuz hiçbir zaman bitmeyecektir” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından yurttaşlar, gruplar halinde Yoğurtçu Parkı’na gitti. Parkın önüne gelen yurttaşlar burada polisler tarafından engellenerek, parka girmelerine izin verilmedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here