Yüksel Caddesi’nde abluka sürüyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışmak amacı ile Yüksel Caddesi’nde toplanan kitleye dün polis saldırdı. Saldırıda astım hastası olan Esra Özakça yerde sürüklendi

KHK ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya destek amaçlı dün Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde yapılmak istenen açıklamaya polis saldırdı. Açıklamada Veli Saçılık, KHK ile ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter, eğitimci Acun Karadağ ve Esra Özakça darp edildi.

Özakça’nın yüzüne darp

Açlık grevi eylemlerine destek niteliği taşıyan sloganların atıldığı sırada polis açıklama yapan kitleye saldırdı. Kitleyi darp ederek Konur Sokak’a sürmeye çalışan polisler, kalkanlarıyla Yüksel Caddesi’ni de kapattı. Bunun üzerine kitle Konur Sokak’ta dövizlerini açarak, eylemlerine devam etti. Esra Özakça ise polis kalkanlarının önünde oturarak, eylemini sürdürdü. Oturma eyleminin ardından polis, astım hastası olan Esra Özakça’ya yakın mesafeden biber gazı sıktı. Özakça, polisler tarafından da yerde sürüklendi. İnsan Hakları Anıtı, Gülmen ve Özakça’nın tutuklanmasının ardından ablukaya alınmıştı. Ablukaya “Anıt gözaltına alındı” sözleri ile tepki gösterilmişti.

Açlık grevinin 76’ncı gününde tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın taleplerinin kabul edilmesi için açlık grevine başlayan Esra Özakça ve Sultan Özakça’nın açlık grevi 10’uncu gününde devam ediyor. Özakça, önceki gün Twitter hesabından bir yazı yazdı. Özakça yazısında, “Annesinin, sevdiğinin sarılmaya kıyamadığı, öpmekten imtina ettiği bu güzel insanlara el uzatmak da neyin nesiydi? Hangi vicdana, hangi kanuna sığdı bu yapılanlar ? Yerimiz, yurdumuz ne yaptığımız o kadar açık ki, koca koca bakanların taptığı açıklamalar halkın gözünde meşruieyetimize leke sürmedi. Türkiye ve dünya halkları bu direnişi bağırlarına bastı. Direniş tüm dünyaya yayıldı. Bu direniş AKP iktidarını rahatsız etmiş ki, taleplerin karşılanması yerine saldırıya geçti. İşte şimdi herkes olduğu yerden yapabildiğini yapmalı diye düşündüm. Uyuduğunda nefesini saydığım, iradesinden güç aldığım eşim ve sımsıcak gülüşü ile herkesi saran canımızdan parçamız Nuriye ablanın açlığını paylaşmaya karar verdim” ifadelerini kullandı.

Gülmen’den mesaj var

Açlık grevi 84’üncü gününe giren Nuriye Gülmen, önceki gün sağlık durumuna ilişkin bir mesaj gönderdi. Barış Bloku’nun önceki gün yaptığı ziyareti sırasında verdiği mesajında Gülmen, kendi doktorları tarafından muayene edilmek ve B1 vitamini kullanmak istediğini belirtti. Gülmen’in mesajı şöyle: “B komplex getirmişler. B1 kullanmak istiyorum. Kalp atışlarında düzensizlik ve nabız 46 – tansiyon 7.4 ile aritmi sorunu var. Kendi doktorlarımın muayene etmesini istiyorum.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR