Yurt neden yıkıldı, anlamak istiyoruz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Aladağ’da Süleymancılar Cemaati’ne ait kız yurdundaki yangın faciasının duruşmasında konuşan yaşamını yitiren Sema Nur Aydoğdu’nun annesi Duydu Aydoğdu, ‘Yurt neden yıkıldı, anlamak istiyoruz’ dedi

Adana’nın Aladağ ilçesinde 29 Kasım 2016 tarihinde ortaokulda okuyan 11’i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği Süleymancılar Cemaati’ne ait kız yurdu yangını faciasında, haklarında 15’er yıla kadar hapis cezası istenen 6’sı tutuklu 7 sanığın yargılanmasına dün devam edildi.

İddianamede gerekli önlemleri almadıkları gerekçesiyle 7 sanığın da ‘asli kusurlu’ olduğu belirtildi. İstanbul Teknik Üniversitesi laboratuvarında yangın sonrası alınan örneklerin incelenmesi sonrası 3 kişilik uzman bilirkişi heyetinin hazırladığı 19 sayfalık raporda yangının, elektrik tesisatında oluşan kısa devre ile 2 katta aynı anda başladığı belirtildi. Yurtta kullanılan malzemelerin yangının hızla yayılmasına neden olduğu kaydedilen raporda, tartışma konusu olan yangın kapılarının ise dayanıksız PVC malzemeden yapıldığına yer verildi. Duruşmanın ilk celsesinde ifade veren tutuklu sanıklar, olayda herhangi bir kusurlarının olmadığını savunarak itfaiyeyi suçladı.

Çocuklar tehdit altında

Duruşmanın Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 3’üncü celsesine, yaşamını yitiren ve yaralanan çocukların ailelerinin yanı sıra çok sayıdaki kişi de izleyici olarak katıldı. Duruşma öncesi çocuklarını kaybeden ailelerle birlikte açıklama yapan Sosyal Haklar Derneği Genel Başkanı Melda Onur, Aladağ faciasında içlerini acıtan gelişmeler yaşandığını kaydetti. Çocukların eğitim için gittikleri mekanlarda tehdit altında olduğunu belirten Onur, “Büyük felaketin sorumlularına kınama cezası verilmesi, birer günlük maaş kesme cezası verilmesi içimizi acıtıyor. O günden bu yana cemaatlerin karanlığında yok olan çocuklarımız bütün Türkiye’de çocuklarımızın ne kadar tehdit altında olduğunun göstergesidir. Cemaat yurtlarında neler olduğunu, neler yaşandığını gazetelerden görüyoruz” dedi.

Biz mi suçluyuz?

Yaşamını yitiren çocuklardan Zeliha Avcı’nın annesi Sultan Avcı, tüm sanık ve sorumluların cezalandırılmasını istediklerini söyledi. Sema Nur Aydoğdu’nun annesi Duydu Aydoğdu ise, yurdun neden yıkıldığını hala anlmadıklarını belirterek, “Yurt neden yıkıldı, anlamak istiyoruz. Yurttakiler suçlu değil, devlet suçlu değil. Biz mi suçluyuz? Bu çocukları dünyaya getirdiğimiz için biz mi suçluyuz? Biz adalet istiyoruz. Adalet peşlerini bırakırsa vicdanları bırakmasın” diye konuştu. Duruşma gazetemiz baskıya girdiği sırada devam ediyordu.

Maaş ve kınama cezası verilmişti!

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş ile gerçek dışı denetim raporu düzenleyen 4 memur hakkında soruşturma izni verilmişti. Bunun üzerine, İlçe Milli Eğitim müfettişleri tarafından, Mehmet Aktaş’a ‘kınama’, faciadan önce yurtta yapılan denetimde, önceden önlem alındığı yönünde sahte rapor düzenleyen 2i memura ise, 1’er günlük maaş kesintisi cezası verilmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR