13 ülkeden kadınlar jineoloji ile buluştu

0
209

13 ülkeden kadın örgütünün buluştuğu Jineoloji kampında kadınlar, mücadele deneyimlerini paylaştı. Kampta konuşan Jineoloji Komitesi üyesi Zîlan Diyar, ‘Jineoloji, sadece teori üretmiyor, aynı zamanda çözüm yolu gösteriyor’ dedi

Avrupa’da faaliyet yürüten Jineoloji Komitesi, 13 ülkeden kadınların katılımı ile 13-23 Ağustos tarihleri arasında Jineoloji Kampı gerçekleştirdi. Norveç, İngiltere, İspanya, Katalonya, İtalya, İsviçre, Almanya, Belçika, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Hollanda ülkelerinden ve Kürdistan’ın dört parçasından 45 kadın aktivistin katıldığı kampa Utamara Kadın Buluşma Merkezi ev sahipliğini yaptı. Jineoloji, feminizm, deneyim paylaşımı ve perspektif tartışmaları ile düzenlenen 5 günlük program kapsamında katılımcılara seminerler, video görüntüleri, açık kürsü ve sohbet imkanı sunuldu.

Jineoloji sadece teori üretmiyor

Program kapsamında Jineoloji Komitesi üyesi Zîlan Diyar, jineoloji ve yöntemleri üzerine bir seminer verdi. Jineolojinin dünya kadınlarına açılabilecek bir potansiyeli bulunduğunu söyleyen Diyar, 9 yıldır yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Diyar, PKK Lideri Abdulah Öcalan’ın pozitif ayrımcılık yaparak kadınlara alan açtığını ve yeni bir bakış açısı sunduğunu ifade etti. Diyar, “Özgür eş yaşam, iktidardan arındırılmış bir yaşamdır. Jineoloji, kadının özsavunmasıdır ve tüm sosyal bilimlerle bağ kurmak istiyor. Sadece teori üretmiyor, aynı zamanda sorunlara çözüm yolu gösteriyor” dedi.

Pozitivizmin temeli sömürgecilik

Araştırmacı Mechthild Exo ise, metodoloji başlığı altında pozitivizmi ele aldı. “Pozitivizmin temeli sömürgeciliktir” diyen Exo, şöyle devam etti: “Batı görüşüne uymayan, bilim, felsefe gibi farklı alanlarda çalışmalar yürüten kadınlar önce dışlanıyor, sonra ‘cadı’ diye nitelendirilerek yakılıyordu. Kadın haklarını savunan, toplumsal ve bilimsel yeniliklere yol açan kadınlar, resmen avlanarak katlediliyordu. Bu denli kadın düşmanlığının nedeni iktidar korkusuydu.”

Kadınlar program kapsamında Alman Katolik Kadınlar Birliği’nin kilisede düzenlediği Rojava Sergisi’ni de ziyaret etti. Rojava Kadın Vakfı temsilcisi Meike Nack, Rojava’da kadınların inşa çalışmalarını anlattı. Programın ilerleyen günlerinde kadınlar, ülkelerindeki kadının tarihsel, sosyolojik konumunu, toplumsal zihniyetin yanısıra kadın örgütlenmelerine ve mücadelelerine dair deneyimlerini, sinevizyon, grafik ve fotoğraflar eşliğinde anlattı. Anlatımlarda Çek Cumhuriyeti’nde kadınların seks kölesi olarak sömürülmelerine karşı sergilenen direniş, İspanya’da kadınların cinsiyetçiliğe karşı direniş sergileyen kadınlar sayesinde toplumun ayaklanması, Kolombiya ve Meksika’da toplu ‘cadı avları’ ve İtalya’ya yerleşen ve iş ve sağlık güvencesinden yoksun yaşayan göçmen ve siyahi kadınların kaçak işçiliğe yönelmeleri ve dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan kadın öncülüklü toplulukların yaşamı dikkat çekti.

BRÜKSEL/ANF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here