31 kadın belediye eşbaşkanı tutuklu

Kürt siyasetinin ‘siyasette kadın temsiliyeti arttırmak’ amacı ile uygulamaya koyduğu eşbaşkanlık sistemi, bugün tutuklanan 31 kadın belediye eşbaşkanı ile hedefte.

Kürt kadınları için 40 yıllık mücadelenin doruk noktası olarak nitelenen eşbaşkanlık, eşit temsiliyetin en büyük pratik ifadesi ve kadınların belki de en büyük kazanımı oldu. İlk olarak 2005 yılında Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından bölgede hayata geçirilen eşbaşkanlık, daha sonrasında ise Demokratik Toplum Kongresi’nde (DTK) uygulamaya konuldu. En son da 2014 yerel seçimleri ile birlikte tüm DBP’li belediyelerde eşbaşkanlık sistemine geçildi.

31 kadın eşbaşkan tutuklu

Uygulamaya konulduğu ilk günden beri eşbaşkanlık sistemi hedef alındı. En son DBP’li belediyelere yönelik başlatılan operasyonlarda 70 belediye eşbaşkanı tutuklanarak yerlerine kayyum atandı. Tutuklanan eşbaşkanlardan 31’i ise kadın.

Dünyaya iki gözle bakmak

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kadın Meclisi üyesi Fikriye Aytin, eşbaşkanlık sisteminin kadınlar için hayati önemde olduğuna vurgu yaptı: “Bu uygulamayı hayata geçirmemiz biz kadınlar açısından inanılmaz bir adımdı. Bizim siyasetimizde bile kadının emeği çok görülmüyordu. Ancak eşbaşkanlık ile eşit temsiliyet noktasında bayağı mesafe katettik.” DBP’ye ait 103 belediyede 103 kadın, 103 de erkek eşbaşkan olduğunu hatırlatan Aytin, “Asıl amaç dünyaya, hayata iki gözle bakmaktı. Bir kadın gözüyle bir erkek gözüyle bakmaktı” dedi.

Bu sistemden rahatsız oldular

Bugün gelinen noktada ilk yönelimin eşbaşkanlığa olmasının bu sistemden duyulan rahatsızlıktan kaynaklandığının altını çizen Aytin sözlerine şöyle devam etti: “Eşbaşkanlık sisteminin hayata geçirilmesi şu anki mevcut devlet sistemini çok ciddi etkiledi. Çünkü şu anki AKP sisteminde kadını ret vardır. Hatta demeçlerinde bakanlarından tutun tüm yetkililerine kadar hepsi çok eril bir dil kullanmakta, kadını rencide edecek kavramlar kullanmakta. Bizim de buna karşı yürüttüğümüz mücadele vardır. Bu mücadele sonucunda elde ettiğimiz kazanımları vermeme noktasında sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Eşitliği, kadının eşit temsiliyetini, birlikte yaşamı, demokrasiyi bu ülkeye getirene kadar bunun mücadelesini vermeye devam edeceğiz.”

AMED

EN SON EKLENENLER