Afrika’da Kimmie, Rakka’da Zilan

Post date:

Author:

Category:

Afrika’dan Çin’e gezdiği dünyada Rojava’yı son durak yapıp Rakka operasyonuna katılan enternasyonalist kadın savaşçı Kimmie Taylor, ‘Rojava bana yaşam verdi’ dedi

Rojava Devrimi’nin öznesi olan kadın savaşçılar, Rakka yolundaki ilerleyişini sürdürürken, Demokratik Suriye Güçleri’ne (QSD) enternasyonalist kadın savaşçıların katılımı da sürüyor. Geçtiğimiz yıl 10 günlük bir çalışma için İngiltere’den Rojava’ya gelen Kimmie Taylor (Zilan Dilber), bir süre toplumsal çalışmalarda yer aldıktan sonra QSD saflarına katıldı. Çalıştığı süre içinde Kürt Dil Kurumu’na giderek Kürtçe de öğrenen Taylor, QSD saflarına katıldıktan sonra Rakka’ya dönük başlatılan ‘Fırat’ın Gazabı Operasyonu’nun üçüncü aşamasına dahil oldu.

İngiltere’de gazetecilik yapan ve Afrika’dan Çin’e kadar birçok ülkeyi gezerek, yazılar yazdığını belirten Taylor, 2016 yılının ilk aylarında kadın devrimini yazmak için Rojava’ya geldiğini söyledi. Taylor, “10 günlük bir çalışma için gelmiştim. Kadın devrimini yazmak için gelmiştim. Fakat buraya geldikten sonra yaşamım tamamen değişti. Kadına olan yaklaşım ile toplum beni çok etkiledi ve kalmaya karar verdim. Aynı zamanda İngiltere’de sosyalist örgütler adına gazetecilik de yapıyordum. Bu kapsamda Afrika, Latin Amerika ve oradan Çin’e kadar gezdim ve yazdım. Hepsi de kapitalist bir sisteme sahip ve insan oralarda nefes alabilecek bir durumda değil” dedi.

Büyük bir düşünce ekildi

Suriye topraklarında büyük bir düşüncenin ekildiğini ve bu çerçevede Rojava’da muazzam bir pratiğin ortaya çıktığını anlatan Taylor, bu pratiklerin fikirleri etkilediğini ve bu pratiği yaşamaktan heyecan duyduğunu söyledi. Başlarken zorlandığını da dile getiren Taylor, dil konusunda yaşadığı zorlanmayı da Kürt Dil Kurumu’na giderek aştığını anlattı. Taylor, “Benim için yepyeni bir yaşam oldu. Önce Kürtçe sorununu hallettim. Kürtçeyi öğrendim. Kendimi ifade edebilecek kadar konuşabiliyorum. Tabi daha sonra Rojava’da bulunan evlerde, toplumun içinde çalışmalar yürüttüm. Onlarla iletişime geçmek Kürtçemi geliştirdi. Bu hem beni hem de onları değiştirip, dönüştürüyordu” diye konuştu.

Devrim bana yaşam verdi

Bütün dünyanın Rojava’da cereyan eden savaşı ve kadın savaşçıları bildiğini sözlerin ekleyen Taylor, başından beri devrimin saflarında yer alan kadın savaşçıların şimdi de DAİŞ’in başkentini almak için operasyon başlattığını dile getirerek, şöyle devam etti: “Hamleye DAİŞ’in elinde esir bulunan kadınlar için katıldım. Kadın ideolojisi nedir? Bizim bu topraklarda güttüğümüz ideoloji nedir? Bunlara cevap olabilmek için de bu operasyona katıldım. Bu düşünceyi bu topraklarda yaşatanlara teşekkür ediyorum. Bu devrim bana yaşam verdi. Bu anlayış ve zihniyeti bütün yaşamıma yaydım. İyi ki devrim var. Bundan dolayı çok mutluyum.”

Devrimi öğren, İngiltere’de de gerçekleştirelim

Geldikten sonra birkaç kez ailesiyle görüştüğünü söyleyen Taylor, özellikle babasının Rojava’ya geldiğini öğrendiğinde bu duruma çok sevindiğini söyleyerek, “Bir ara babamla telefonda konuştum. Çok mutluydu. Buradaki yaşamı anlattım. Heyecanımı dile getirdim. Anlattıklarım onu da çok şaşırtıyordu. En sonunda ‘Orada devrimi öğren, gel İngiltere’de de gerçekleştirelim’ dedi. Bu benim çalışmalara katılmamı daha da tetikledi” ifadelerini kullandı.

Nazım Daştan/Rakka-dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR