Aile Bakanı’nın açıklamasına Kav’dan tepki

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, aile danışma merkezlerine giden çiftlerin boşandığına dair ihbarlar aldıklarını ve bu merkezleri denetlemeye başladıklarını söyledi. Sayan Kaya’nın açıklamasına Gülsüm Kav sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Bakan Sayan Kaya, boşanma sürecinde bakanlığın danışmanlığına başvuran çiftlerin yüzde 38’inin boşanmaktan vazgeçtiğini vurguladı. Aile ve Adalet Bakanlıklarının boşanma oranlarını azaltmak için boşanma davalarında “aile danışmanı” uygulaması 2013’te dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından açıklanmıştı. Bakan Sayan Kaya’nın konuya ilişkin açıklaması şöyle: “İstanbul’da görüyorum mahalle, sokak aralarında aile danışma merkezi levhasıyla iş yapan merkezler var. Bize buralar hakkında çok fazla ihbar geldi. Buraya giden çiftlerin hep boşanarak çıktığına yönelik gelen ihbarlar üzerine denetimlere başladık. Boşanma sürecinde danışmanlığımıza başvuran 7 bin 500 çiftimizden yaklaşık yüzde 38’i evliliğini devam ettirme kararını aldı.”

Ölümlerden rahatsız değil mi?

Sayan Kaya’nın bu açıklamasına Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan (KCDP) Gülsüm Kav ise sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. Kav sosyal medya hesabından, “Bakan’ın kadınların mahalle aralarında öldürülmesinden değil de, boşanma kararı almasından rahatsız olması utanç vericidir” açıklaması yaptı.

ANKARA

EN SON EKLENENLER