Aile davadan vazgeçiyor!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı bir köyde, 4 Mayıs günü abisi ile pancar toplamaya giden 7 yaşındaki kız çocuğu, Emrah Toprak (23) isimli erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakılmıştı. Köylüler tarafından bulunan ve hastaneye sevk edilen çocuk, aşırı kanama nedeniyle yoğun bakım servisine alınmıştı. Emrah Toprak ise, kaçtığı sırada gözaltına alınmış ve suçunu itiraf etmişti. Daha sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Emrah, Erciş A Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilirken, çocuk tedavi altına alındı.

Çocuk yaşadığı travmadan dolayı halen psikolojik destek alırken, geçen haftalarda Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İletme Kooperatifi’ne (YAKA-KOOP) gelen bilgiler doğrultusunda Z. K’nin ailesinin zanlı Emrah Toprak’ın ailesinden para alarak, Z.K.’yi Emrah ile evlendirilmek istediği öğrenildi. YAKA-KOOP aktivisti Gülmay Gümüşhan, tüm müdahalelere rağmen davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

Asla müsaade etmeyeceğiz

Gümüşhan, Z. K’nin ailesinin sanık Emrah Toprak’ın ailesi ile anlaşmasına tepki göstererek, “Ailenin maddi durumu çok kötüydü. 5 Aralıkta 3’üncü duruşma görülecek, ilk duruşmasından bu yana mahkemeye müdahil olmak istedik ama bu kabul edilmedi. İstismardan kaynaklı aile içinde bütün çocukların psikolojisi bozulmuş bir durumdaydı. Aldığımız haberde Z. K’nin amcasının para karşılığı davadan vazgeçeceği ve 7 yaşındaki çocuğun büyümesini bekleyip ‘namus’ adı altında istismarcı ile evlendirileceğini duyduk. Bunu kabul etmiyoruz. Z.K. yeni yeni toparlanmaya başladı. Biz kadın aktivistler, zanlının en ağır cezaya çarptırılması için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bir çocuğun hayatını bitirmelerine asla müsade etmeyeceğiz” diye konuştu.

Son olarak 5 Aralık tarihinde Erciş Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek 3‘üncü duruşmaya katılım çağrısında bulunan Gümüşhan, bütün kadın kuruluşlarını duruşmayı takip etmeye çağırdı.

Dilan Babat-Jinnews

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR