Alevi Kadınlar: Kurumlarda erkekler alan açmıyor, daha ısrarcı olmalıyız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Toplumsal hayatta ötelenen kadınlar Alevi kurumları içerisinde kendilerine yeterince yer bulabiliyorlar mı? PSAKD 16. Genel Kurulu’na katılan Alevi kadınlara sorduğumuz bu soruya kadınlar, “Kota, fermuar ya da eşit başkanlık sistemi getirilebilir. Kurumlarda erkekler kadınlara alan açmayacaktır. Kadınlar kendi haklarını kendileri alacaklardır” dedi.

Toplumsal hayatta ötelenen kadınlar Alevi kurumları içerisinde kendilerine yeterince yer bulabiliyorlar mı? Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) 16. Genel Kurulu’na katılan kadınlar sorduğumuz bu soruya yanıtladı.

İşte yanıtlar:

*Hayır, kesinlikle. Her zaman erkek egemen bir yapılanma söz konusu. Alevi toplumuna yakışmıyor. Bu konuda geri kalmış durumdayız.

*Biz kadınlar daha kavgacı ve ısrarcı olmalıyız.

*Tabi ki Alevi kurumlarında kadınlara yer verilmiyor. Kadınlar her zaman daha duyarlı ve nahif. Kadın sayısının fazla olduğu yerlerde incelik vardır. Düşüncesizlik yoktur. O yüzden kurumlarda kadınlara daha fazla yer açılmalıdır.

*Kadınlar kendi örgütlü güçlerine güvenmelidir. Kadınlara fırsat verilirse her şeyi başarırlar.

*Kadınlar bir araya gelmeli ve dayanışma göstermeliler. Hak verilmez alınır diyoruz. Kadınlar çok güçlü. Kendi öz güçlerine güvenmeleri gerekir.

*Alevi kurumlarının başında bulunanların zihniyetleri değişmelidir. Kadınların önü bilerek açılmıyor. Çünkü erkekler kadınlardan korkuyor.

*Kadın toplantılarında bile erkekler söz alıyor. Onlar karar veriyor. Kadınlara yetki ve söz hakkı daha çok verilmeli.

*Alevilikte herkes candır, eşittir. Ancak günümüzde öyle değil maalesef.

*Sınıflı toplumlarda kadın her zaman ikinci sınıf olmuştur. Alevi toplumunda da bu etkiler görülüyor. Kota, fermuar ya da eşit başkanlık sistemi getirilebilir. Kurumlarda erkekler kadınlara yer vermeyecektir. Kadınlar kendi haklarını kendi alacaklardır.

Melis CİDDİOĞLU-Eren GÜVEN/ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR