‘An’ı YPJ ile belgeliyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Tüm dünya kadınlarına ilham kaynağı olan Rojava Devrimi, karanlığa ve sömürüye karşı savaşmak isteyen, Rojava Devrimi’ni görüp yaşamak isteyen birçok ülkeden kadının ortak noktası. Kadın öncülüğünde gerçekleştirilen direnişten ilham alan Fransız gazeteci Deniz Tekoşin, devrim “an”ını kayıt altına almak için yüzünü Rojava’ya dönenlerden. Fransa’nın başkenti Paris’te dünyaya gelen Tekoşin, YPJ savaşçılarının DAİŞ’e karşı gösterdiği direnişin görüntülerinden çok etkilendiğini belirtiyor. YPJ’nin direnişini yakından görmek için, Rojava’ya geldiğini dile getiren Tekoşin, “YPJ savaşçılarının belgeselini çekmek istiyorum. Bu belgesel ile YPJ’nin gücünü ve direnişini tüm dünyaya duyurmak istiyorum. Rojava Devrimi, kuşkusuz kadın devrimidir. Bu gerçek tüm dünyanın gözleri önündedir” ifadelerinde bulunuyor.

HPC-JIN beni çok etkiledi

Dünyada kadınların meta olarak görüldüğünü söyleyen Tekoşin, “Fiziki güzellik üzerinde duruluyor. Özgürlüğü güzelleşmekte görüyorlar. Gerçekte bu özgürlük anlamına gelmiyor. En güzel kadın, tarihini en iyi bilen ve örgütlü kadındır. HPC ve HPC-JIN gücü beni çok etkiledi. Yaşça büyük kadınlar silahlarını alıp ‘biz ülkemizi koruyacağız’ diyorlar. Onları gördüğümde büyük bir anlam biçiyorum” sözlerine yer veriyor.

Birkaç kelimeyle anlatılamaz

Mevzilere giderek YPJ’yi yakından takip ettiğini dile getiren Tekoşin, “Dikkatimi çeken diğer bir nokta ise, mevzilerde bir savaşçı yaşamını yitirdiğinde yoldaşlarının öfkesi çetelere karşı daha da artıyor. Ön cephede savaşmak için kendilerini öneriyorlar. Rojava’da her aile bedel ödemiş. Bu benim için değerli ve anlamlı. Birkaç kelimeyle anlatamıyorum” diyor.

Gün direniş ve mücadele günü

Rojava Devrimi’nin ve mücadelesinin doğru bir şekilde anlatılması gerektiğini kaydeden Tekoşin, son olarak şu ifadelerde bulunuyor: “Gün direniş ve mücadele günüdür. Feminist hareketler, tüm kadınların savunması için harekete geçmelidir. Kadın bedeni üzerindeki teşhirin karşısında durmalıdırlar. Feministlerin her şeyden önce örgütlenip özgür bir yaşam için mücadele etmeleri gerekiyor. Dünya kadınları özerkliklerini ilan etmeliler.”

RAKKA/ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR