Avrupa’da her üç kadından biri şiddet mağduru

Post date:

Author:

Category:

AB İstatistik Ofisi Eurostat 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü öncesinde, Avrupa Birliği (AB) içinde kadına yönelik şiddetle ilgili verilerini kamuoyuna açıkladı.

Eurostat’ın verilerine göre, AB ülkelerinde her üç kadından biri hayatında bir kez cinsel veya fiziksel şiddete maruz kalıyor. Kadınların yüzde 55’inin halihazırda en az bir kez tacize maruz kaldığının belirtildiği araştırmada, her 20 kadından birinin de tecavüze uğradığı kaydediliyor.

Araştırmada görüşlerine başvurulan her dört kişiden biri, ailesinde veya yakın çevresinde şiddet mağduru bir kadını tanıdığını ifade etti. Ancak istatistiklere göre, mağdurların sadece yüzde 12’si polise başvuruyor.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun adaletten sorumlu üyesi Vera Jourova, ekonomik krizden etkilenen ülkelerde kadına yönelik şiddetin arttığına dikkat çekti. Komisyon üyesi, “İnanların ekonomik bağımlılığı arttıkça, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet de artışa geçiyor” dedi.

“Avrupa’da bir sorunumuz var” diye konuşan Jourova, “2017’de bir dönüşüm gerçekleşmesini ve kadınlar ile çocuklara yönelik şiddetin sona ermesini istiyorum” dedi. Avrupa ülkelerindeki sorumlu bakanlarla iletişim içinde olduğunu belirten Jourova, kadına yönelik şiddetin Avrupa ülkelerine yıllık maliyetinin 226 milyar euro olduğuna dikkat çekti.

© Deutsche Welle Türkçe

Kna/DW, BÖ/ÇA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR