Bakan’a göre yasalar yeterli, sorumluluk çocukta

Post date:

Author:

Category:

Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Türkiye’de cinsel istismar ile ilgili yasaların ‘yeterli olduğunu’ iddia ederek toplumsal bir sorun olan cinsel istismarın, ‘çocuklara mahremiyet eğitimi verilerek’ çözülebileceğini savundu.

CNN Türk’te katıldığı bir programda konuşan Bakan Sayan Kaya, kadına yönelik şiddeti ve çocuklara yönelik cinsel suçları önleme konusunda Türkiye’de yürürlükte olan yasaların Avrupa ülkeleri ortalamasından daha iyi olduğunu iddia etti. Bakan, uygulamadaki eksiklikleri ise çocuklara mahremiyet eğitimi vererek giderebileceklerini söyledi.

Sorumluluğu mağdura atıyor

Bakan’ın söylemlerini Evrensel gazetesine değerlendiren kadın hakları savunucusu Avukat Hülya Gülbahar ise sorumluluğun çocuğa atılmaya çalışıldığını söyledi: “İstanbul Sözleşmesi’nin gereği olan tecavüz ve cinsel şiddet kriz merkezleri açılmasından kimse söz etmiyor. Türkiye’de bir tane bile böyle bir merkez yok. Bakanlık bu tür mekanizmaları oluşturup, şiddeti körükleyen bu söylemlere son vermek yerine; sorumluluğu yine mağdura atma politikası uyguluyor.”

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR