Binler İstanbul’da yürüdü: İsyanımız bitmedi, büyüyor.

Post date:

Author:

Category:

25 Kasım Kadın Platformu öncülüğünde, Taksim Tünel’de buluşan binlerce kadın polis saldırısına rağmen önce İstiklal Caddesi’nde ardından ise Karaköy’e yürüyüş gerçekleştirdi. Kadınlar saldırıya, “İsyanımız bitmedi, büyüyor, sürecek” diyerek yanıt verdi.
İstanbul’da binlerce kadın 25 Kasım Kadın Platformu öncülüğünde, “Erkek- devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor. Hayatlarımız için mücadeleye” şiarıyla Taksim Tünel’de bir araya geldi. Yürüyüş öncesi Beyoğlu’nun Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi başta olmak üzere birçok cadde ve sokak bariyerlerin yanı sıra zırhlı araç ve çevik kuvvet araçları ile ablukaya alındı. Polis ablukasına aldırış etmeyen kadınlar Tünel Meydanı’nda pankartları ile toplandı.
Kadınlar slogan ve dövizleri ile alanda
Kadınlar sık sık, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Kadınlar artık susmayacaklar, susmayacaklar”, “Zıpla zıpla zıplamayan Tayyip’tir”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları attı. Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, İstanbul Barış Anneleri İnsiyatifi üyeleri ve çok sayıda feminist kadın örgütünün katıldığı eylemde, “Patriarkaya karşı feminist özsavunmaya”, “Hükümet istifa”, “Ellerimizi ve sesimizi birleştiriyoruz”, “Aradığınız makbul kadına ulaşılamıyor, şu anda Taksim’de direnişte”, “Jin jiyan azadi”, “İsyanı yükselt” “Şüpheli kadın ölümü yoktur, gizlenen erkek şiddeti vardır”, “Hasta kadın tutsaklara özgürlük” ve “Kürdüz kadınız buradayız” dövizleri taşıdı.
Kadınlar yürüyüşe geçti
Büyük bir coşkunun hakim olduğu Tünel Meydanı’nda “Erkek- devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor. Hayatlarımız için mücadeleye” pankartını açan binlerce kadın, İstiklal Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Kadınlar “Çilem Doğan isyanımızdır”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” sloganıyla İstiklal Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.
Kadınlar direnişleri ile barikatı açtı 
Kadınların yürüyüşünü barikatlarla engelleyen polislere karşı direnen binlerce kadın, yürüyüşte ısrarcı olduklarını söyleyerek, “Aç aç barikatı aç”, “Hükümet istifa”, “Jin jiyan azadi” sloganları eşliğinde barikatı aşarak yürüyüşlerine devam etti.
Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm’ün de bulunduğu onlarca kadın kortejin çevresinde zincir oluşturarak, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadınlar birlikte güçlü” sloganları eşliğinde yürüyüşlerini sürdürdü.
Kadınlar ikinci barikata yüklendi
Kadınların yürüyüşünü Rus Konsolosluğu önünde tekrar kesen polis, barikatlarla caddeyi kapattı. Barikata yüklenen kadınlar, yürümekte ısrarcı oldu.  Kadınlar kendilerine engel olmak isteyen polise karşı barikatlara yüklendi.
Kadınlara saldırı
Kadınlar polis kasklarına mor boyalar fırlatarak tepkilerini gösterdi. Polis barikata yüklenen kadınlara biber gazı ve plastik mermiler ile saldırıyor. Polis saldırısına rağmen kadınlar öfkeleriyle alanda durmaya devam etti.
Kadınlara şiddet ve yasaklara karşı açıklama yaptı
Polis engelini protesto eden kadınlar hazırladıkları açıklamayı okumadı. Kadınlar şiddete ve yasaklara karşı kısa bir açıklama yaparak erkek-devlet şiddetine karşı alanlarda olacaklarını ve “Kadınların isyanı bitmedi, büyüyor, sürecek” mesajını verdi. Bu sırada kadınlar “Polis defol bu sokaklar bizim” sloganları attı.
Kadınlara ikinci saldırı
Kadınlar alanı terk etmeyerek alanda durmakta ısrarcı olunca polis kadınlara ikinci saldırı gerçekleştirdi. Saldırı sırasında çok sayıda kadın baygınlık geçirdi.
Karaköy’e yürüyüş
Daha sonra kadınlar polis saldırısına karşı “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Polis defol bu sokaklar bizim”, “Polis simit sat onurlu yaşa” sloganları eşliğinde Karaköy’e doğru yürüyüşe geçti. Sokaklardaki yurttaşlar da kadınlara alkışlarla destek verdi.
alevinet12/İSTANBUL
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR