Bizim iktidarlarla mücadelemiz referandumla başlamadı, referandumla da BİTMEYECEK

Post date:

Author:

Category:

Referandum sonuçlarına ilişkin kadın cephesinden değerlendirmelerde bulunan HDK Kadın Meclisi üyesi Zeynep Altınkaynak, mücadelenin süreceğine vurgu yaptı

‘Tek adam’ anayasasına karşı mücadelenin önemli bileşenlerinden kadınlar, büyük bir ölçüde ‘hayır’ın sesini yükselterek rengini ortaya koydu. Referandum öncesi Türkiye ve Kürdistan’da kadın örgütlerinin ortak yürüttüğü ‘hayır’ kampanyası içerisinde yer alan Halkların Demokratik Kongresi’nden (HDK) Zeynep Altınkaynak, mücadelenin referandumun ardından da devam edeceğini söyledi.

Kazanan hiç kuşkusuz ‘hayır’

Referandumda ‘iktidarını ve tek adam rejimini kalıcı haline getirmek isteyen Erdoğan’a’ karşı direnen halkların ‘evet’ ve ‘hayır’ şahsında karşı karşıya geldiğini ifade eden HDK Kadın Meclisi üyesi Zeynep Altınkaynak, 16 Nisan sonuçlarına bakıldığında Erdoğan’ın özellikle kadınlar, Kürtler ve gençlerden istediği desteği alamadığını ifade etti. Altınkaynak, “Kürtler ezici bir biçimde Kürdistan’da ‘hayır’ demişlerdir, kadınlar AKP’nin 2002’den bu güne kadar uyguladığı sosyal politikalara, yardımlara, fonlara rağmen tercihini ‘hayır’dan yana kullanmıştır ve özellikle ülkenin en dinamik kesimi olan gençler bu referandumda firesiz ‘hayır’ demişlerdir. Dolayısıyla bir yandan YSK’nin resmi olarak açıkladığı sonuçlara göre ‘evet’in kazandığı bir referandum süreci gibi gözükse de esasta ülkenin üç büyük dinamik gücünün, yine bunun yanında emekçilerin, ülkenin sosyal kültürel yapısını belirleyen İstanbul, İzmir, Adana, Ankara, Mersin gibi kentlerin ‘hayır’ dediği bir referandumun kazananı bizce hiç kuşkusuz ki ‘hayır’ın kendisidir” dedi.

Mücadele bununla başlamadı

Türkiye tarihi boyunca yapılan anayasaların kadınların sözünü taşımadığını ve kadını kamusal alanın dışına iten, eve hapseden bir anlayışta olduğunu vurgulayan Altınkaynak, “Dolayısıyla bizim anayasalarla, merkezi iktidarlarla derdimiz sadece bu anayasalarla başlamadı ve bu referandumla da bitmeyecek. Biz kadınlar yüzyıllardır ‘hayır’ dedik. Merkezi iktidarlara, erkek egemenliğine ‘hayır’ dedik ve her alanda ‘hayır’ın sesini yükselttik. Bu referandumda ise daha somut daha kalıcı sebeplerle ‘hayır’larımızı yaşamın her yerine taşıdık” diye konuştu.

‘Gayrı meşru anayasayı tanımıyoruz’

Anayasada kadın özgürlükçü bir bakış açısı olmadan kadınların savaşının ve direnişinin asla bitmeyeceğini ifade eden Altınkaynak, sözlerine şöyle devam etti: “Referandumdan önce sandıktan ‘evet’ veya ‘hayır’ çıksa da bizim erkek egemenliği ile mücadelemiz sürecek demiştik. Sandıktan ‘hayır’ çıktı fakat bizler erkek egemenliğine karşı mücadelemizi durmadan sürdürüyoruz. Anayasaların yapım süreçleri demokratik, özgürlükçü, barışçıl olmakla beraber yine ulusların özgürlüğüne açık, kadın özgürlükçü olmadığı sürece bizim savaşımız, direnişimiz bitmeyecek. Mücadelemiz devam edecek gayri meşru anayasayı tanımıyoruz, tekliği de adamlık sistemini de kabul etmiyoruz.”

İSTANBUL/ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR