‘Cinsel istismara karşı toplum refleksi önemli’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Batman’da çocuklara yönelik cinsel istismar ve fuhuşa zorlanmalarının ortaya çıkmasının ardından, Wan’ın Erdîş ve Elbak (Başkale) ilçelerinde de 4 ayrı okulda öğretmenlerin öğrencilere yönelik cinsel istismarı ortaya çıkmıştı. Wan’daki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, artan çocuk istismarını değerlendirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanı Gülistan Orhan,  hemen her gün  cinsel istasmar vakasının ortaya çıktığını ve bu istismar vakalarının üstünün örtülmeye çalışıldığını ifade etti. Özellikle okullarda çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarında bir artış olduğunu ve Milli Eğitim Bakanı’nın okullarda yaşanan bu skandallara ilişkin bir açıklama yapmadığını söyleyen Orhan, Kürdistan’da yaşananların ‘bir devlet politikası olduğunu’ vurguladı.

Cezasızlık artışa neden oluyor

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube üyesi Özlem Altun da, cezasızlığın istismar vakalarında artışa neden olduğuna vurgu yaptı. Altun, “Devlet, Birleşmiş Milletler’e üye olmasına rağmen, zanlılara verilen yaptırımlar yetersiz kalıyor. Her gün sayı giderek artıyor. Eğitim sistemi çökmüş durumda. Sistem kötü ve ülke kötüye gidiyor, bir an önce düzelmesi gerekiyor” dedi.

Toplumsal refleks önemli

SES Van Şubesi Kadın Sekreteri Mesude Demir ise, cinsel istismara maruz kalan çocukların ciddi travmalar yaşadığını ve burada ailelere büyük görevler düştüğünü söyledi. Özellikle çocukların bir yere gitmek istemediklerinde ailenin bunun nedenini sorması gerektiğini belirten Demir, “İstismarların birçoğu anneler tarafından ortaya çıkarılıyor. Ama anne arka plana atarsa çocuğunu, takip etmezse bu devam eder” dedi.

Okullarda yaşanılan cinsel istismar sonucu öğretmenlere olan güvenin de kalmadığını belirten Demir, şöyle devam etti: “Rehber öğretmenler, tarafından takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Toplum olarak çok bilinçli değiliz. Toplum olarak bir refleks geliştirmeliyiz. Biz saklamaya çalıştığımız zaman hastalıklı bir bireyin yetişmesine göz yumuyoruz. Bunların önüne geçmek için toplumsal refleks çok önemlidir.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR