CNI’den mektup: Sizin gibi direniyoruz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Meksika’da 37 yerli halkın bileşimiyle oluşan Meksika Ulusal Yerli Halklar Kongresi (CNI), 1 Temmuz 2018’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde María de Jesús Patricio Martínez’i aday göstermesine ilişkin Komalên Jinên Kurdistan’ın (KJK) yayınladığı dayanışma mesajına cevap verdi.

Sözcülük mektubunda Kürt kadınlarının mücadelesinin örnek teşkil ettiğini ve ilham verici olduğunu belirtti. “Dünyanın herhangi bir yerinde, tarihin herhangi bir zamanında, bizleri ezen vahşi kapitalist sistem karşısında mücadele eden ve yeni yaşam yolları inşa etme önerisi olan tüm kadınların mücadelesi, bizleri birleştirmesi gereken tek onurlu mücadeledir” denilen mektupta, Meksika’daki kadınların yerli, yoksul ve kadın olmaktan ötürü üçlü sömürüye maruz kaldığı belirtildi.

Birleşerek yenebiliriz

Mektupta şunlar ifade edildi: “Sizin kelimelerinizi duymak ve mücadelenizi tanımak, bizlere acı çektiren sorunların başka coğrafyalarda da yansıması olduğunu anlamamızı sağladı. Dünyaya hükmeden bu ölümcül sistem, onun yolunu yürümek istemeyen tüm örgütlere ve halklara darbe vurdu. Buna karşılık sizin örneğinizle ve ilhamınızla da netleşmiştir ki: yalnızca tüm dünyada antikapitalist ve antipatriyarkal mücadelelerin birleşmesiyle, sizin ve bizim, binlerce kadın ve erkeğin, işçilerin, gençlerin ve yerli halkların mücadelelerinin birleşmesiyle; yalnızca örgütlenerek, birbirimize eklenerek ortak düşmanımızı, o çok başlı yılan kapitalist, ataerkil, ırkçı ve sömürgeci sistemi yenebiliriz.

Sömrüsüz bir dünya için

“2018’de yapılacak seçimler kadının siyasal alandaki varlığı açısından önemli bir fırsattır. Aramızdaki mesafeler uzak, ama ideallerimiz ve özgürlükçü pratiklerimiz birbirimize yakın. An biz halkların ve kadınların anıdır. Zapatista kardeşlerimizin ve diğer halkların, sizlerin örneğini takip ederek özerk örgütlenme süreçlerini, komünlerde örgütlenmiş halka itaat eden özerk yönetimleri, tabandan örgütlenerek yeniden diriltelim. Hükümet Yerli Konseyi gibi; bütün dünyaların yerinin olduğu ve bütün dünyalara saygı duyan, olduğumuz ve istediğimiz gibi olmamıza müsaade eden, kimsenin sömürülmediği ve ayrımcılığa uğramadığı, kadınların saygı gördüğü, değer verildiği ve içerildiği bir dünyayı kurmak için mücadelelerimizi birleştirelim. Özgür ilişkilerin olduğu ve kendi aramızda, halklarımız arasında ve toprak anayla, ahenkle bir arada yaşayabileceğimiz bu dünyayı erkek yoldaşlarımızla birlikte kuralım.
Düşlerimizi gerçekleştirmek için hayatını veren tüm kardeşlerimizin yaşayan ve bize eşlik etmeye devam eden hatırasıyla sizleri; mesafe olarak uzak ama kalplerimize yakın dağlardaki kardeş halkı selamlıyoruz, kucaklıyoruz ve sizlere teşekkür ediyoruz. Biliyoruz ki dünyanın tüm kadınlarının ve tüm halklarının özgürlüğü için yaşamakta, örgütlenmekte, mücadele etmekte ve ölmektesiniz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR