Çocuk evliliklerine karşı mücadele İran’a uzandı

Küçük yaşta evliliğe karşı aktif mücadele eden Van Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP) tarafından 3 yıl önce “Bu işyerinde 18 yaş altı gelin saçı taranmamaktadır” sloganıyla başlatılan proje İran’a kadar uzandı. Evlilik yaşının 15 olduğu İran’dan Van’a gelen 20 İranlı kuaför, YAKA-KOOP’la aldıkları toplantı sonrası ülkelerindeki küçük olan evlilik yaşı için mücadele edeceklerinin sözünü verdi. 

‘AFİŞLERİMİZ İRAN’DA ASILACAK’

İranlı kuaförlerin projeyi beğendiklerini ve İran’da o proje afişini dükkânlarına asacaklarını söyleyen YAKA-KOOP Başkanı Gülmay Gümüşhan, “İran’ın Tarhan, Urmiye, Tebriz, İsfahan ve Şiraz kentlerinden Van’a 20 kadın kuaför geldi. Biz de bunu duyduk ve bunun projemizin hayat bulması açısından önemli olduğunu düşünerek onlara projemizi anlatıp afişleri dağıttık. Onlar da projemizin çok anlamlı olduğunu söyleyerek, afişlerimizi işyerlerine asacaklarını söylediler” dedi.

İran’da çocuk evliliklerinin sıklıkla yaşandığına dikkat çeken Gümüşhan, “Görüştüğümüz kuaförler, İran’da da özellikle kırsal kesimde çocuk evliliklerine çok sık rastlanıldığını söyledi. O yüzden projemizin kesinlikle İran’da hayata geçirmenin önemli olduğunu söyleyerek, projemize destek olacaklar. Kuaförlerden biri çok küçük yaşta evlilik yaptığını söyleyerek, duygulandı ve projeyi destekleyeceğini söyledi. Olumlu sonuç almak bizi mutlu etti” diye konuştu.

‘PROJEMİZİ BÜYÜTMEKTE KARALIYIZ’

Çocuk evliliklerine karşı daha önce kentteki kuaförler ve otobüs duraklarında farkındalık yaratmak amaçlı birçok çalışma yaptıklarını belirten Gümüşhan, şöyle dedi: “Projemiz yayıldıkça amacına ulaşacaktır. Belki her yere ulaşma şansımız yok ama farklı şehirlerden projemiz için bizi arayanlar var. Proje birçok ilde hayat buldu. İstanbul, Ankara, Hakkâri, Antalya, İzmir’de olacak. Projemizin bir yerlere ulaşıyor olması bizi mutlu ediyor. Çünkü amacımız çocuk evliliklerinin önüne geçmek ve toplumda buna yönelik bir algı yaratmak.” (DİHA)
 

EN SON EKLENENLER