‘Ekmek ve sudan çok örgütlülüğe ihtiyacımız var’

Post date:

Author:

Category:

3 Ağustos 2014’te DAİŞ çetelerinin Şengal’de gerçekleştirdiği katliamın ardından örgütlülüğü arttırmaya karar veren Êzidî kadınlar bugün yaşamlarını savunmak için öz savunma eğitimleri alıyor.

Şengal Dağı’ndaki Baxlef köyünde öz savuma eğitimi alan YBŞ savaşcısı Sarya Berivan, kendilerini katliamdan ‘HPG ve YJA Star güçlerinin’ kurtardığını hatırlatarak,”Gerillaların gelmesiyle birlikte derin bir nefes aldık. Birçok Êzidî yakalandı ya da öldürüldü. Şimdi kendimizi örgütlüyoruz YBŞ ve YŞJ olarak örgütledik. Gün geçtikçe de bu örgütlülüğümüz devam ediyor” diyor. Êzidî kadınların kendilerinin öz savuna eğitimi talep ettiğini belirten Berivan, sözlerine şöyle devam ediyor: “Özsavunma eğitimi talepleri ön sırada. Biz kendi gözlerimizle başımıza neler geldiğini gördük. Ekmek ve sudan çok örgütlülüğe ihtiyacımız var. Toplumumuzun bilince ve örgütlülüğe ihtiyacı var.”

‘Emeklerini unutmayacağız’

Öz savunma eğitimlerine katılan Erzan Barkat adlı Şengalli kadın şu sözleri ifade ediyor: “Önerimiz arkadaşlar tarafından kabul edildiği için çok mutluyum. Bize büyük emek verdiler. Şimdi diyorum ki, keşke Ferman’dan önce eğitim alsaymışım. Ferman başımıza geldiğinde kaçtık, oğlum ve eltimin oğlu DAİŞ tarafından öldürüldü. Eğer o zaman kendimizi korumayı bilseydik direnirdik ve kendimizi savunabilirdik. Birçok kişi Êzidîlerin başına bunların geleceğini biliyordu, ama bizi bırakıp kaçtılar. Sağ olduğumuz müddetçe bu arkadaşların emeklerini unutmayacağız.”

Aynı köyden Xelat Yusif adlı genç kadın da özsavunma eğitiminden şöyle söz ediyor: “Biz Êzidî kadınları ve anaları olarak özsavunma eğitimi alma ihtiyacı duyduk. Çünkü çok ağır bir Ferman’dan geçtik. Bundan sonra bize yönelecek saldırıların önünü almak için kendimizi her alanda eğitmemiz lazım. DAİŞ çeteleri Şengal’e daha gelmeden herkes kaçtı, Êzidîler bundan ders çıkardı ve Hevallerin (HPG-Yektiya Star gerillaları) yardımıyla güçlendik, kendimizi örgütlüyoruz.”

Hewlêr Şahin /Şengal-RojNews

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR