Êlih’te cinsel istismar faillerini kim koruyor?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Êlih’te 14 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismara maruz bırakılarak fuhuşa zorlanmasının ardından ortaya çıkan çete ile ilişkisi olan ve gözaltına alındıktan sonra kefaletle serbest bırakıldığı iddia edilen isimlerin arasında birçok iş insanı, esnaf ve AKP’ye yakın isimler olduğu öne sürülüyor

Şilan Özhan/Şûjin

Êlih’te (Batman) 14 yaşındaki G.’nin cinsel istismara maruz bırakılarak fuhuşa zorlanmasının ve aylardır onlarca çocuğu fuhuşa zorlayan bir çetenin ortaya çıkmasının ardından kamuoyundan tepkiler yükselmeye devam ediyor. 14 yaşındaki G., aylar önce Yıldız Ç. ismindeki bir kadının işlettiği kuaförde çalışmaya başladı ve çalıştığı bir gün bayıltılarak cinsel istismara maruz bırakıldı. Uyandığında kendini tanımadığı bir yerde bulan ve durumu kimseye anlatamayan G., o günden sonra Y.Ç. tarafından fuhuşa zorlandı. G.’yi çok sayıda erkeğin sistematik olarak maruz bıraktığı cinsel istismar, karın ağrısı şikayetiyle annesi tarafından götürüldüğü hastanede ortaya çıktı. Cinsel istismar sonucu gebelik oluştuğu öğrenilen çocuk şikayet için savcılığa götürüldü. Gazete Şûjin’ın kentte yaptığı araştırmalar sonucu, aylardır devlet kaynakları tarafından gizlenen ve araştırılması engellenen olayın boyutları da ortaya çıkmaya başladı.

Soruşturmaya ‘gizlilik’ kararı

Basında daha önce 18 Nisan’da tarihinde geçen ‘ilk duruşma görüldü’ haberinin aksine, aslında davanın görülmediği ve olayın henüz soruşturma aşamasında olduğu öğrenildi. Buna göre, G. savcılığa verdiği ifadede, kendisine yaşatılanları aktardı ve ifadesinin ardından Sosyal Hizmetler Kurumu’na gönderilerek koruma altına alındı. G.’nin verdiği ifadesi doğrultusunda, kendisini fuhuşa zorlayan Yıldız Ç., cinsel istismara maruz bırakanlardan esnaf Şakir A. ile Batman’da AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve olaydan 5 gün önce Hac’dan geldiği öğrenilen muhtar ve iş insanı Abdulkadir T. ile bir kişi daha gözaltına alındı. İfadeleri alınan failler, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Soruşturma kapsamında dosyaya gizlilik kararı getirildi.

Kefaletle serbest bırakılanlar kim?

Dosyaya gizlilik kararı getirildi, ancak suça ortak olan pek çok ismin ifadesinin dahi alınmaması ve alınanların ise serbest bırakılması iddiası soru işaretlerine neden oluyor. Bu erkeklerin bir kısmının “kentin tanınmış isimleri olduğu için” kefaletle serbest bırakıldığı iddia edilmişti. Kefaletle serbest bırakıldığı iddia edilenlerin ekonomik olarak güçlü ya da AKP’yle ilişkili insanlardan oluştuğu öne sürülüyor.

Aylardır gizlenerek failler mi korunuyor?

Bu isimler arasında iş insanları, esnaf ve üst düzey isimlerin de olduğu iddia ediliyor. Faillerin suçtan sıyrılmak için birbirlerine rüşvet teklif ettiği, esnaf ve iş insanlarının birbirini korumaya çalıştığı da iddialar arasında. Kentte yaşanan cinsel istismarların son dönemde artışı ve yaşananların gizlenmeye çalışılması da bu iddiaları güçlendirir nitelikte. Çocukları fuhuşa zorlayan Yıldız Ç.’nin de kendisini özelikle M. adında bir kadının yönlendirdiği öne sürülüyor. Yıldız’ın 6 çocuğu olduğu ve iki erkek çocuğundan birinin uzman çavuş, diğerinin ise özel harp dairesinde polis olduğu iddia ediliyor.

Yurtsever aileler hedeflerinde

Bu isimlerin özellikle yurtsever ailelerin çoğunlukta yaşadığı Petrol, Cudi, Bağlar ve Bayındırlık mahallelerindeki kız çocuklarına yönelmesi de, faillerin AKP-devlet yapılarıyla işbirliği içinde olabileceği sorularını oluşturuyor. Kente hakim olan bu çetenin, aynı zamanda yine Êlih’teki uyuşturucu çetesi ile de bağlantılı olduğu ve bu çocukların uyuşturucuya alıştırılarak kendilerine bağımlı hale getirilmenin amaçlandığı öne sürülüyor. Bu da devletin savaş politikasının bir parçası olarak kadınların ve politik ailelerin çocuklarının özellikle hedef alındığını gösteriyor. Bazı kız çocuklarının ise kaçırılarak bu fuhuşa zorlanması da bir ailenin HDP’ye yardım için başvurmasıyla ortaya çıkmıştı.

Kadınlar AKP-polis işbirliğine dikkat çekiyor

Tevgera Jinên Azad (TJA), DBP Kadın Meclisi ve DTK Kadın Komisyonu ise yaptıkları açıklamalarla, ikinci N.Ç. davası olarak tanımlanan bu olayının son bir yıldır bölgede yürütülen sıkıyönetim gerçeği ile bağlantılı olduğunu vurguluyor. Kadınlar, AKP ve polis işbirliğine işaret ediyor. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Kadın Komisyonundan Derya Arslan da, “Yaşları çok küçük olmasına rağmen, farklı yerlerde farklı mahallelerde ve Batman’da bizim en çok değer ailesi dediğimiz, yurtsever ailelerin bulunduğu mahallelerde çocukların sistematik olarak fuhuşa zorlandığını tespit ettik. Buna ilişkin de Batman’da bulunan birçok iş insanı ve esnafın dahil olduğunu öğrendik. Bunların çete olduğu bariz ortada ve yaptıkları ve yapma amaçları da açığa çıkmış durumda” dedi.

TJA’dan yarınki eyleme çağrı

Öte yandan konuya ilişkin açıklama yapan TJA, DTK, DBP ve HDP, “Tecavüzün Kefaleti Olmaz. Tecavüz Satın Alınamaz” sloganı ile yarın Êlih’te yaşanan cinsel istismar olaylarına karşı eylemde olacak. N.Ç. davasını hatırlatan TJA, Türkiye kadın hareketlerine ve feminist gruplara mücadelelerine destek olmaları noktasında çağrıda bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR