Ensar temize mi çekiliyor?

Post date:

Author:

Category:

Cinsel istismar skandalı ile gündeme gelen Ensar Vakfı’nın, MEB ile ortak bir proje yürütmesini değerlendiren Eğitim Sen’den Koçak, dava devam ederken böyle bir projenin ‘Ensar’ı temize çekme’ olduğunu söyledi

Geçen yıl Karaman’da 45 çocuğa yönelik cinsel istismar skandalı ile gündeme gelen Ensar Vakfı tarafından “Türkiye Değer Ödülleri Projesi” adı altında bir proje yürütülüyor. Bu yıl 6’ncısı düzenlenen proje, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yürütülüyor. Proje için Cumhurbaşkanlığı’na bir yazı gönderen vakıf, projenin ‘amacını’ ise şu sözlerle anlatıyor: “Öğrencilerde ve toplumda ahlaki değerler yönünden farkındalık oluşturmak, topluma ve kişiye yararlı olacak temel değerleri gündeme getirerek bilinç kazandırmak, öğrencilerin sosyal ve duygusal gelişimini desteklemek, evrensel, milli ve manevi değerleri ön plana çıkarmak.” Milli Eğitim Bakanlığı da, lise ve ortaokullara 21 Nisan 2017 tarihli bir yazı göndererek proje kapsamında yazı istedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Bakanlığın sponsor ve paydaş olduğu projenin tahmini bütçesi ise 750 bin lira.

Tesadüf değil

Cinsel istismar skandalı ile gündeme gelen Ensar Vakfı’na bu şekilde sahip çıkılmasını değerlendiren Eğitim Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı Ayfer Koçak, öncelikle projenin içeriğinin tek kimlik, tek kültür üzerinden götürüldüğüne dikkat çekti. Koçak, Ensar Vakfı tarafından ortaya konan bu projede toplumsal cinsiyetin yok sayıldığına ve bunun tesadüf olmadığına vurgu yaptı.

İstismar meşrulaştırılıyor

Ensar Vakfı ile ilgili dava sürecinin devam ettiğini de hatırlatan Koçak, dava devam ederken böylesi bir projenin öne çıkmasının Ensar Vakfı’nı temize çekme olduğunu ifade etti.

Eğitimciler açısından da öğrenciler açısından da ciddi problem yaratacak bir durum olduğunu söyleyen Koçak, böyle bir yazının MEB’den gelmesi ve 15 Temmuz’dan sonra ihraçların, açığa almaların çok fazla olması nedeniyle okullardaki idarecilerin de eğitimcilerin de bu yazılar doğrultusunda hareket etmek zorunda kaldığını belirtti. Koçak, Milli Eğitimin, istismarla gündeme gelmiş bir vakfa atfettiği bu proje ile cinsel istismarı meşrulaştırdığını ve bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

İSTANBUL/ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR