Erkeğe ‘liderlik’ kadına ‘itaat’

0
237

‘Kadın erkek eşitliğine inanmayan’ AKP hükümetinin hazırladığı yeni eğitim müfredatı, ‘ailenin lideri’ erkeğe itaati ‘ibadet’, çocuk yaşta evlilikleri de ‘örf’ kapsamına alıyor. Yetmiyor, çocuk yapmayı da ‘yatırım’ olarak görüyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni müfredat kapsamında 11. ve 12. sınıf öğrencilerine okutulacak olan ‘Hz. Muhammed’in Hayatı’ ders kitabı, AKP hükümetinin kadına yönelik politikalarının tam bir özeti niteliğinde. Evlilik öncesi süreçten başlayarak evlilik ile ilgili tüm süreçlere yer verilen kitapta müftülüklere verilecek olan nikah yetkisi ile tartışmalara neden olan çocuk yaşta evlilikler, ‘örf’ kapsamına alınıyor. ‘Ateistle evlenmeyin’ ifadesine yer verilen kitapta ‘dindan aile kurun’ denilirken, ayrıca ‘kocaya itaat ibadettir’ deniliyor.

Çocuk yapmak yatırım!

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre; toplumsal cinsiyet rollerini dini motiflerle 11. ve 12. sınıflarda çocuklara anlatmaya hazırlanan bakanlık, evlilik öğütlerine de “evlilik” ve “ailede eşlerin görevleri” üniteleri kapsamında “Hz. Muhammed’in Hayatı” dersinde yer veriyor. Yeni kitapta, kadın ve erkeklerin evlenerek ‘iffet’lerini korudukları, bunun ‘geçici bir heves olmadığı’ belirtilirken, çocukların ise ‘ahirete yatırım’ olduğu anlatılıyor.

Erkeğe itaat ‘ibadet’!

Bakanlık, ‘ailede eşlerin görevleri’ ünitesinde de çocuk ve düşünülen aile yapısını anlatıyor. Dinin aileyi ‘lidersiz’ bırakmadığını belirten bakanlık, liderlik görevini de elbette ki erkeğe veriyor: “Erkekler güç ve kuvvet yönünden daha ileri olduğundan, ailenin sorumluluğunu birinci derecede onlara yüklemiştir.” Annelik üzerinden tanımlanan kadına ise, ‘itaat’ salık veriliyor: “Kocasına karşı görevlerinde titiz davranması, evine ve çocuklarına sahip çıkması gerekir. Sabırlı ve kanaat ehli olmalı, israftan kaçınmalı. İslam, erkeğin üstlendiği mesuliyetlere karşılık kadının da kocasına itaat etmesini istemiş ve bu itaati ibadet saymıştır.”

Çocuk evlilikleri ‘örf’!

MEB’in kitabında, ‘Kabul edilemez evlenme çeşitleri’ başlığında da tepki çekecek ifadeler yer alıyor. Çocuk yaşta evlilik ve çok eşlilik konularına değinmekten kaçınan bakanlık, ‘ateist, müşrik, mürtedle yapılan evliliklerin’ yasak olduğunu söylüyor. Çocuk yaşta evlilikleri de ‘örf’ kapsamına alan bakanlık, evliliğin ‘insanın fıtratında var olan bir güdü’ olduğunu ve “Ülkemizde örfe dayalı olarak genç yaşlarda evlenildiğini düşünürsek” değerlendirmesi yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here