‘Erkek işidir’ algısını yerle bir ediyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Erzurum’da Sadece erkeklerin gittiği mekan olan kahvehanede çay dağıtıp, boş bardakları toplayan Ayşenur Özkaçar Tiryaki, “erkek işidir” algısını yerle bir etti.

Erzurum’un Yenişehir Mahallesi’nde 5 yıldır kahvehane işleten Ayşenur Özkaçar Tiryaki (43), “erkek işidir” algısını adeta yerle bir etti. Sadece erkeklerin gittiği mekan olan kahvehanede çay dağıtıp, boş bardakları toplayan Özkaçar, “yapamazsın” önyargısına karşı uzun bir süre mücadele verdiğini belirtti.

‘KAHVEDE ÇALIŞMAK İSTEDİĞİMİ SÖYLEYİNCE…’

Balıkesirli olan ve evlendikten sonra Erzurum’a yerleşen Özkaçar, Erzurum’daki kadınların yaşamın tüm alanlarında olduğu gibi iş yaşamının da dışına itildiğine dikkat çekerek, “Kahve işletmeciliğine Balıkesir’de başlamıştım. Tabi orası Erzurum’dan daha farklı çünkü orda kadın hayatın her alanında çalışabiliyor. Ondan sonra evlendim ve eşimle beraber bir kahve açtık. Eşime kahvede çalışmak istediğimi söyledim. İlk başta pek sıcak bakmadı ama benim esnaflığıma güvendiği için ses etmedi” dedi.

‘MERAKTAN GELENLER OLUYORDU’

Kahvehanede çalışmaya başladıktan sonra sık “Erzurumlu musun?” sorusuyla karşılaştığını belirten Özkaçar, “Sanki Erzurumlu kadınlar esnaf olamazmış gibi bir algı var. O yüzden ilk başladığımda çok zorlanmıştım. Etrafta hiç kadın yokken kahvede kadın görmek epeyce tuhaf gelmiş olacak ki, millet merakından da olsa kahveye gelirdi” diye konuştu.

‘BANA İMRENEN ERKEKLER VAR’

İlk başta çevreden olumsuz tepkiler aldığını dile getiren Özkaçar, “İlk başta ‘Kadınların kahvede ne işi var, evlerinde otursunlar, kadın çalışamaz’ gibi olumsuz tepkilerle karşılaştım. Ama zamanla herkes ne kadar iyi bir esnaf olduğumu anladı ve tepkiler azalmaya başladı. Hatta kahveye gelip oturanların bana iyi esnaflığım konusunda imrenerek baktıklarını da görebiliyorum. Eşimden daha iyi bir esnaf olduğumu söylüyorlar” ifadesinde bulundu.

‘KADINLARIN OLDUĞU YERDE KÜFÜR YOK’

Kadınların hayatın tüm alanlarında var olmak için mücadele vermek zorunda olduğuna vurgu yapan Özkaçar, “Özellikle kadınların hayatın hiçbir alanında olmadığı yerlerde, bu olumsuz algıyı yıkmak için mücadele etmek lazım. Kadınların olduğu her yer daha güzel. Çünkü kadınlar her işi erkeklerden daha iyi yapıyor. Erkek bu gerçeği asla görmek ve kabul etmek istemiyor. Ve mücadele kadınlara düşüyor. Mücadele edelim ve erkeklerin bize kabul ettirmek istediği oyuna gelmeyelim. Düşünsenize kahveye sadece erkekler geliyor ve işletmecisi kadın olunca birbirlerine küfür edemiyorlar. Kadınların olduğu yerde küfür ve kötü söz olmaz, güzellikler olur” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR